Back To Top
“Soruşturmanın sonucu tespit edilememiştir”

“Soruşturmanın sonucu tespit edilememiştir”

 - Son Güncelleme: 15.12.2018 Cumartesi 11:20
- A +

Ankara’da dokuz insanın hayatını kaybettiği hızlı tren kazasından bir hafta önce, Tekirdağ Çorlu’da 25 insanın hayatını kaybettiği tren kazasından ise altı ay sonra, 5 Aralık 2018 günü Anayasa Mahkemesi bundan 14 yıl önce meydana gelmiş başka bir tren kazasıyla ilgili önemli bir karar verdi.

4 Haziran 2004 günü Başbakan’ın katıldığı törenle İstanbul-Ankara arasındaki seferlerine başlayan Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı hızlandırılmış tren, açılışından iki ay sonra 22 Temmuz 2004 günü saat 19.45'te Sakarya'nın Pamukova ilçesi yakınlarında raydan çıkmış, devrilen tren vagonlarının altında kalan 37 kişi hayatını kaybetmişti.

Anayasa Mahkemesi’nin 14 yıl sonra gelen kararı, son tren kazalarında soruşturmaların müstakbel akıbeti hakkında da çok şey söylüyor.

Aslında 2004 yılında kazanın hemen ardından Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı hızlı ve kararlı bir şekilde başlatmıştı.

Üç üniversite hocasının iki ay içinde tamamlandığı bilirkişi raporuna göre kazada 8’de 3 oranında kusur birinci makinistte, 8’de 1 oranında kusur ikinci makinistteydi. 8’de 4 oranında yani yüzde elli kusur ise “üstyapı bakım ve onarım yetersizlikleri, güvenli seyir kontrolü, kontrol düzenek ve sistemlerinin olmayışı nedeniyle” TCDD’ye aitti.

Soruşturmayı yürüten Pamukova Savcılığı, olayın ardından gözaltına alınan birinci makinist F.K, ikinci makinist R.S. ve tren şefi K.C. hakkında “tedbirsizlik, tecrübesizlik ve kaidelere riayetsizlikle kazaya sebep olma” suçlamasıyla kamu davası açtı.

Kazada yüzde elli kusurlu bulunan TCDD yetkilileri hakkında soruşturma açabilmek için bakanlık izni gerektiğinden yetkisizlik kararı verilerek, dosya Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma açılabilmesi için Ulaştırma Bakanlığı’ndan izin istedi. Bakanlık soruşturma için izin verdi. Bu arada TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile yardımcısı Ali Kemal Ergüleç görevden alındı. 

Ankara Başsavcılığı, iki bürokrat hakkındaki dosyayı inceledi ve bir kere daha yetkisizlik kararı vererek, dosyayı tekrar Pamukova Cumhuriyet Savcılığı’na geri gönderdi.

O günlerde çıkan haberlere göre kamu görevlileri hakkındaki soruşturmayı yürütecek Pamukova Cumhuriyet Savcısı Mithat Kutanoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da ifadesini almayı planlıyordu.

Fakat o soruşturma bir türlü başlayamadı.

İlk dava trenin tutuklu makinistleri hakkında açıldı.

13 Ekim 2004’teki ilk duruşmada bilirkişi raporu ve iddianameye göre kazada 8’de 3 hatalı bulunan iki tutuklu sanıktan birinci makinist F.K. kendini savundu:

“Normal hızdaydım. 183+100'e gelmeden freni yaptım. Virajı normal şekilde geçtim, geçtikten sonra aynaya baktım ve ikinci vagonun birinci vagondan koptuğunu, yan yatığını gördüm. Freni çektim. Ben ilk kez hızlı treni kullanmaktaydım, daha önce hiç gitmemiştim. Bizler hızlandırılmış tren konusunda ayrıca bir eğitim almamıştık. Oysa hızlı tren ile normal tren arasında sık sık değişen hız farkları vardı.”

Fakat, 10 Kasım 2004 günü açıklanan Ulaştırma Bakanlığı’nın hazırlattığı yeni bilirkişi raporu, ilk bilirkişi raporundan farklı bir sonuca ulaşmıştı.

Prof. Dr. Sıddık Yarman başkanlığındaki Bağımsız Bilirkişi Kurulu adı verilen heyet demiryolculuğu üzerine uzman isimlerden oluşmaktaydı (Prof. Dr. Aydın Erel, Prof. Dr. Mustafa Karaşahin, Doç. Dr. Metin Başaran ve Prof. Dr. İnal Seçkin) ve onlara göre kazanın esas nedeni aşırı hızdı. Makinistlerin iddiasının aksine fren hiç çekilmemişti.

Makinistlerin yargılandığı davada ise 5 Ocak 2005’teki dördüncü duruşmada artık tutuklu sanık kalmamıştı.

Bu arada Ulaştırma Bakanlığı’nın hazırlattığı ikinci bilirkişi raporuna göre kusuru bulunmayan ama görevden alınmış olan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ulaştırma Bakanlığı’nın hakkında verdiği soruşturmaya izin kararına itiraz etti.

İtirazı haklı bulan Ankara Bölge İdare Mahkemesi, 31 Mart 2005’te bakanlığın soruşturma iznini kaldırdı.

Karar, soruşturmayı ilk açan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştı. Cumhuriyet Savcısı kazayla ilgili dosyanın soruşturma açılmadan işlemden kaldırılmasına karar verdi. 

Böylece TCDD yöneticileri hakkında Pamukova tren kazasıyla ilgili açılan soruşturma, ilerlemeden kapanmış oldu. Karaman da Temmuz 2005’de TCDD Genel Müdürlüğü’ne geri döndü.

Tahliye edilen iki makinist ise hızlı bir idari soruşturmanın sonucunda, mahkemenin kararı beklenmeden Nisan 2004’de işten çıkarıldı.

Bu arada komplo teorileri de havada uçuşmuştu. Görevden alınan TCDD Genel Müdür Yardımcısı Ali Kemal Ergüleç’in ağzından bir gazetede, Bulgaristan göçmeni olan birinci makinist F.K. için “Bulgar ajanı, kazayı o planladı” dediği yazılınca, makinist F.K. genel müdür yardımcısı hakkında dava açtı. Ergüleç mahkemede bu sözleri söylemediğini iddia etti.

Mahkeme yıllarca sürdü. 2007 yılında mahkemeye bir kere daha TCDD’nin 8’de 4 kusurlu olduğunu söyleyen bilirkişi raporu geldi. Dört yıl sonra 2008 yılında ise artık karar aşamasına gelinmişti.

Mahkeme, birinci makinist F.K. ‘yi 2 yıl 6 ay hapis ve 1000 TL para cezasına, ikinci makinist R.S. 1 yıl 3 ay hapis ve 733 TL para cezasına çarptırdı. Üçüncü sanık makinist R.S. ise beraat etti.

Ama dört yılda biten davanın temyiz aşaması 10 yıl sürdü. Bu top çevirme ve yavaşlatma Anayasa Mahkemesi’nin kararında şöyle anlatıldı:

“Başvuruya konu olay 2004 yılında meydana gelmiş olup bu olay hakkındaki soruşturma iki aydan daha kısa bir sürede tamamlanmıştır. Ceza Mahkemesi ilk kararını 2008 yılında vermiştir. Ne var ki kararın kanun yoluna başvurma hakkı olan bazı kişilere tebliğ edilmemesi nedeniyle ilk bozma kararına ilişkin temyiz süreci yaklaşık 2 yıl 6 ay, ikinci bozma kararına ilişkin temyiz süreci ise yaklaşık 2 yılda sonuçlanmıştır. Ceza Mahkemesince en son 24/11/2014 tarihinde karar verilmiş olup yargılama henüz sonuçlandırılamamıştır.”

“Suçun işlendiği yer mahkemenin gerekçeli kararının başlığına yazılmadı” gibi teknik nedenlerle verilen bozulma kararı, 83 kez talep edilmesine rağmen alınamayan ifadelerle 2008 yılındaki mahkeme kararının temyizi 2018 yılında hala bitmiş değil.

Uzayıp giden, oradan oraya atılan dosyada kazadan 14 yıl sonra Anayasa Mahkemesi’nin verdiği “Ölümlü Tren Kazasında Ceza Yargılamasının Uzun Sürmesi Nedeniyle Yaşam Hakkının İhlal Edilmesi” kararı ise annesi Fevziye Yarlıgan’ı (52), henüz 17 yaşındayken o tren kazasında kaybeden Burcu Demirkaya’nın ısrarının sonucu.

2014 yılında mahkemenin bozma kararından sonra verdiği düşük cezalara ve 26 bin TL’lik tazminata kızan Demirkaya, “Annemi kaybettiğimde 17 yaşındaydım. Girdiğim bunalım yüzünden üç yıl üniversiteyi kazanamadım. 26 bin lira annemin yokluğunu giderebilir mi?” diyerek kararın bozulması için bir kere daha Yargıtay’a gitmiş ama oradan da sonuç çıkmayınca 2015 yılında Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Kazadan 14 yıl sonra dosya hala temyizde bekliyor.

Bu 14 yılda pek çok şey yaşandı.

İki sanık makinist 2007 yılında sicil affı sonrası TCDD’ye geri döndü. Görevden alınan TCDD Genel Müdür yardımcısı Ali Kemal Güleç, 2005 yılında İstanbul Belediyesi Raylı Sistemler Daire Başkanlığı’na getirildi. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman 2015 yılında seçimlerde aday olmak için istifa edene kadar genel müdürlük koltuğunda oturdu. 7 Haziran seçimlerinde sürpriz bir şekilde aday gösterilmeyen Karaman, 2018 seçimlerinde Erzincan Milletvekili olarak Meclis’e girdi. Kaza sırasında TCDD Ankara Bölge Müdürü olan İsa Apaydın şimdiki TCDD Genel Müdürü. Bakanlığın bilirkişi heyetinde olan Prof. Dr. Mustafa Karaşahin en son Çorlu tren kazasında bilirkişi heyetindeydi.

14 yıl önce TCDD yöneticileri için açılan soruşturmanın akıbeti içinse Anayasa Mahkemesi kararında şöyle deniyor:

“Bu soruşturmanın sonucu tespit edilememiştir.”

Pamukova kazasının soruşturmasının adliye koridorlarında kaybolduğu bu 14 yılda yeni tren kazaları yaşandı, onlarca insan hayatını kaybetti.

14 yıl sonra yargının geldiği yeri ise en iyi üzerinden altı ay geçmiş olmasına rağmen Çorlu tren kazasıyla ilgili açılan soruşturmanın henüz bir davaya dönüşmemiş olması gösteriyor. Pamukova tren kazasından sonra olduğu bakan hakkında gensoru vermek, ilgili bakana Meclis’te hesap sormak artık mümkün değil. En son bir savcının üst düzey bir bürokrat hakkında soruşturma açmak için bir bakanlıktan izin istemesinin üzerinden ise çok uzun zaman geçti.

Artık hesap veren değil, çocuğunu kazada kaybetmiş acılı anneleri sosyal medyada bloklayan, sorulara cevap vermesi gereken zamanda Twitter hesabını kilitleyen hikmet-i hükümetinden sual olunmaz bir devlet var.

Bu cesaretin kaynaklarından birinin Anayasa Mahkemesi kararında anlatılan bu 14 yıllık uzun hesap vermezlik hikayesi olduğunu herhalde söylemeye gerek yok.

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Dr. Mert 16 Aralık 2018 00:54
Yine ölen öldü, kalan kaldı.
ali namlı 15 Aralık 2018 23:33
Hay Allah senden razı olsun! Olayı bütün vahametiyle ve ne kadar derli toplu ortaya koymuşsun; teşekkür ederiz.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 22:00
Bir gün twitterda sizinle ilgili bir cümle vardı Yıldıray tek başına gazeteciliğin namusunu kurtarıyor diye. Bazı hususlarda farklı düşünsekte iyi ki varsın Yıldıray bey. Araştırıp gözler önüne seriyorsun ihmallerini yaptıklarını
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 20:18
Bu kazada da gerçek sorumlular korunacak bu kesin, ancak yine de konuyu ayrıntılı biçimde ele almışsınız. Diğer yazarlar teğet geçerken sizi cesaretinizden dolayı kutlarım.
karar 15 Aralık 2018 18:12
2002 yilinda iflas etmis, memurana maas odeyemeyen, yapilacak haramalara banka kasalarina ''Gorev Zarari'' diye not birakilan bir Turkiye vardi! 3 Kasim 2002 secimlerinde yoentimine Erdogan'dan baska kimsenin talip olmadigi T.C devletinde 16 yildir Erdogan sayesinde siyaset yapanlar; 16 yildir Erdogan'a hakaret etmek disinda yaptiklari bir sey yok. siyasetin daha iyisini ortaya koymak oldugunu inkar ediyor ve sadece Erdogan'a hakaret ederek varliklarini surduruyorlar! Ne kadar asaglik durum
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 21:33
2
Ne kadar aşağılık bir yorum.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 22:05
0
Eeee, biz geriye değil ileriye bakıyoruz...sizin bu yaptığınız daha kaliteli hizmet talep eden müşteriye otobüs firmasının "eskiden kağnıya biniliyordu" demesine benziyor...geçmişin hataları bugün yapılan hataların mazereti olamaz anlayın...
KARAR OKURU 16 Aralık 2018 08:38
1
Yazıda Erdoğan ile ilgili tek kelime geçmemesine rağmen bu yazıyı ona bir hakaret olarak algılamak şizofrenlik değilse, Erdoğan'ı tek başına Cumhurbaşkanı, Ulaştırma Bakanı, TCDD Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı, TCDD Ankara Bölge Müdürü ve hızlı tren makinisti olarak görmektir. Ne diyelim Allah akıl fikir versin. "2002'de TC'yi yönetmeye sadece Erdoğan talipti" sözünün saçmalığına değinmiyorum bile.
AİHM, Demirtaş'ın uzun tutukluluk halinin hukuka aykırı olduğunu, hemen salıverilmesini karara bağladı. AİHM'deki davanın, davalı tarafı T.C. Adalet Bakanlığı. AİHM'in kararını uygulamak zorunda olan mahkeme, davanın tarafına/adalet bakanlığına yazı yazıp, ne yapayım, diye soruyor. Savcı, TCDD gibi sıradan bir kurumun genel müdürünü yargılamak için, idareden izin bekliyor. Sonra da, birisi, Türkiye'de yargı bağımsız, diyor.
HACI MURAT 15 Aralık 2018 16:53
6
"Soruşturma izni alınması gereken hallerde, savcılık, memur veya diğer kamu görevlilerinin suç işlediğini öğrenir öğrenmez, işlendiği iddia edilen suç ile ilgili bir soruşturma numarası vererek kaybolma ihtimali olan delilleri toplar, soruşturma için acil tedbirleri alır ve şüphelinin bağlı olduğu idari kuruma başvurarak soruşturma yapmak için izin talep eder. Savcılık soruşturma izni almadan şüphelinin ifadesini dahi alamaz." Kanun böyle diyor birader! Bu kanun yeni de değil.Yasalara saygılı olalım lütfen!
HUKUKA SAYGILIYIM, KANUNA DEĞİL! 15 Aralık 2018 21:40
1
Kanun, memurun, "devlet" olduğu dönemden; oligarşik bürokrasi yaratma döneminden, kalmadır muhtemelen.16 senedir, bürokrasiden şikayet edersiniz, niye değiştirmezsiniz, birader ?
Mirza Arabacı 15 Aralık 2018 14:08
Bu felaketleri "üst akla, Fetö'ye" bağlayanlarla aynı ülkede yaşıyor olmanın acısıyla, yazarı yürekten tebrik ediyorum... Teşekkür ederim...
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 13:37
Şu yazıyı okyduktan sonra diyeceğim şu; bu ülkenin hiç bir zaman iki yakası bir araya gelmedi, bu gidişle de gelmeyecek. Ehliyetsizler, çapsızlar kaçınılmaz olarak olarak hata yapacak, bedeli birileri ödeyecek. Ben şahsen çocuklarım için bu ülkede bir gelecek görmüyorum...Maalesef böyle...
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 13:16
Bu ulkede dogrular yazilmaz. Feto ve enikleri T.C ve Turk milleti icin pkk'dan bin kat daha beterler. Bunu gormeyen, buna kör olanlar, acik acik dile getirmeyenler, feto ile mucadeleye itiraz edenler, sulandiranlar da feto enigi. Pkk kopegi bir tarafini kiparir alir. Ya munafik feto? Feto oyle bir mikrop ki, hem dunyani hem de ahiretini yikar. Gelecek 100 yil Anadolu'da hic bir siyasi birlik kurulamaz. 15 Temmuz 2016'da sucu sabit olanlar ve sonrasinda fetocu olmaya devam edenler infaz derhal edilmeli. Feto icerde ve disarda devletin ve milletin baglarini, kiriş, kolonlarini tahri
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 14:03
4
şimdi bu herifin yorumu yayınlanıyor ama bizimki yayınlanmıyor öylemi editör. infaz edilmeliymiş. iyi damatlardan başlayın o zaman
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 14:04
2
evet infaz edilsin ilk olarakta fetöyü devlet kurumlarına dolduranlardan başlansın.
Ramazan GÖRGÜLÜ 15 Aralık 2018 13:12
Yahu hadi hepsini geçtik Koskoca Cumhuriyet Başsavcısı (Antalya Serik İlçesi Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Çınar bahse konu)Cemaatin kolejinde temizlik görevlisi olarak çalışan kadınlara dahi soruşturma açıyorken ben ki 2014 yılında bankasyada olan paramın hepsini çekip ziraat bankasına yatırmışken beni ve o kadınları denetimli serbestlikle ve mahkeme ile mahkum ediyorken hangi adalet hangi savcıdan bahsediliyor. Savcı acemi deseniz değil vah ki ne vah...
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 13:08
Sayın yazar sizi kınıyorum.!? Üst aklın oyunu değil mi bunlar? Bu ihlaslı arkadaşlarımızın samimiyetinden şüpheniz mi var? Sizin hiç davaya saygınız yok mu? Dava için bunlara katlanmak gerekmez mi?!
Takipci 15 Aralık 2018 13:01
Isın sirri: Yolsuzluk...
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 12:54
Aman Allahım neler duyuyoruz neler bu olaylar onaltı yıldır oy verdiğim parti Zamanında oluyor
musto 15 Aralık 2018 12:38
Ne yapacaklar kirli çamaşırlarını ortayamı serecekler dün cuma çıkışını bekledim nerde o pankartlarla başörtüsü protestosu yapan bacılar kolkola girmiş akıncı kardeşler nerdeler...
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 14:06
1
mütahit oldular milletin .........lar
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 12:03
Kemal Can taşı gediğine koymuş: "Hızlanınca icraat devrilince kader"
HACI MURAT 15 Aralık 2018 11:38
Şu haberi payşalarak konuya katkıda bulunmuş olayım: "32 yıldır süren Devrimci Sol örgütü ana davası için "olağanüstü zaman aşımı" nedeniyle düşme kararı verildi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 32 yıldır süren Devrimci Sol örgütü ana davasını da düşürdü. Hürriyet'in haberine göre, Daire, Dev-Yol’dan sonra 12 Eylül’ün en kritik davalarından olan Dev-Sol davasında da “olağanüstü zaman aşımı” nedeniyle düşme kararı verildi. 27/03/2013 "
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 13:17
1
İNSAF GÖĞE KALDIRILDI, diyen bilge insanlar tanıdım. Dediklerinin ne anlama geldiğini ise, HACI MURAT'ı tanıyınca anladım.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 14:07
1
bunları kaale almayın makarnadan beyni lapaya dönmüş bunların
Najaz 15 Aralık 2018 11:22
Denklem o kadar basit ki. Tren hattının ihalesini alan Kolin İnşaat, iktidarı fonlayan büyük müteahhitlerden. Bunun karşılığında iktidardan ihale alıyor. İşini eksik, hatalı yapıyor. Bunu halka duyurması gereken basın, iktidarın kontrolünde. Basını zapturapt altına almak için gereken para da yine iktidarın emriyle halkın cebinden, devlet bankasından kredi olarak bir başka müteahhide aktarılmış. Sesi cılız da olsa çıkabilen bağımsız medya sansür ve baskıyla eziliyor, hain yaftası yapıştırılıyor. Halk da bu tiyatronun her perdesine alkış tutuyor
Menderes Fırat 15 Aralık 2018 12:32
0
Ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 13:31
1
Aynen kardeşim.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 11:21
Durum bu kadar hazin mi? Vah ki ne vah !
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 10:57
Sivasta iki tren kafa kafaya çarpıştı 26.11.2018 aradan bir ay bile geçmedi aynı tip kaza nasıl olur insan tedbir almaz mı bu nasıl kurum tesadüfen yaşıyoruz. Allah rızası için liyakat sahibi insanları iş başına getirin şu torpilden ,adam kayirmadan vazgeçin.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 13:18
23
Rize emniyet muduru makaminda katledildi niye tedbir almadin? Hirsiz/feto icerde olunce kapi kilit tutmaz.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 09:41
Liyakat ,liyakat,liyakat lütfen.
Ülke hiç olmuş artık. Geçmiş olsun cümleten.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 08:20
Bu ülkede "Olmaz, olmaz! Her şey olur" NORMALİSTAN CUMHURİYETİ" hA BU ARADA BU çoRBADA SİZiNDE TUZuNuz var ha!
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 08:19
Bu ülkede "Olmaz, olmaz! Her şey olur" NORMALİSTAN CUMHURİYETİ"
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 08:11
Son 8 yıldır akp nin günahlarına ortak olmadığım için rabbime hamd ediyorum.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 12:36
0
Ben 16 yıldır ortak olmuyorum. İki referandumun ikisinde de "hayır" dedim. Vicdanım öyle rahat ki.
Menderes Fırat 15 Aralık 2018 14:31
1
Ben de 3 yıldır temizim. Berat Albayrak'ı Bakan-Milletvekili yapmak için partiye sokmaya çalışan Tayyip Erdoğan'a: Efendim yakın akrabaları önemli görevlere getirmeme prensip kararımız ne olacak dediği için hal edilen Ahmet Davutoğlu hadisesinden sonra bıraktım. (Ahmet Davutoğlu'nun cevabından sonra T.Erdoğan: o zaman MKYK'da oylat der. Tabi kimse Başbakandan yana olmaz. Hani şu kongrede Tayyip Erdoğan'dan mesaj geldi denince ayağa kalkıp alkışlayan, bırakın deyince hemen bıyık bırakan tayfa)
Turk hukuk ve siyaset tarihi derslerinde okutulacak bir yazi. Ölenin ölmesiyle kaldığı bir ülke yaşanabilir bir ülke degildir.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 07:53
Siz ileri demokrasimizi anlatmışsınız. Hep beraber, el ele daha ileri demokrasilere inşallah.
misafir 15 Aralık 2018 06:26
Sayın yazar bütün bu yazdıklarınızın, AKP nin adaleti ne hale getirdiğinin kanıtı olmuyot mu? Hala bunu vurgulamamaktasınız...Böyle susmalar reel mi?....Adalet diye sözden başka birşeyin kalmadığını vurgulayın lütfen....
harun 15 Aralık 2018 12:34
1
Akp den beklenen onu düzeltmesiydi düzelt(e)medi, çıkmasını beklediğin şey düz giderse iner görürsün.
Menderes Fırat 15 Aralık 2018 05:17
Halkımızda şöyle bir kanı var: Üst düzey bürokratlar ve siyasiler ne yapsın alttaki personel işini düzgün yapmıyor. Birinci sorun, ilgili kurumların başına bizden adamlar gelsin anlayışı. İkinci sorun ise bir an önce seçim malzemesi yapılacak bir şeyler bulma çabası. Örneğin %100 yerli denen Göktürk 2’nin kamera sistemi Güney Kore’den, denge ve konum belirleme modülü İngiltere’den, tepki tekerlekleri ABD’den, manyetik tork çubukları Almanya’dan, itki sistemi İsrail’den.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 11:12
0
Adam daha ne desin beyefendi
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 14:13
0
eee dış jelatininimi biz yapmışız. hani toz moz olur kirlenmesin diye
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 17:19
0
yok o da çinden. biz birleştirmişiz. ikeadan mobilya alıp ben yaptım demek gibi bir şey.
Apti 15 Aralık 2018 19:15
0
Pakistan'a sattığımız henüz üretilmemiş atak helikopterlerinin motorunu ABD vermediği için sözleşmenin iptal edileceğine dair bir haber okumuştum yakın bir zamanda.
Apti 15 Aralık 2018 19:16
0
Yerli ve milli
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 04:44
Trajik bir Turkiye hikayesi. Bu ulkede yasayan insanlar icin tuhaf bir hikaye degil.
100 yil sora azinlik 15 Aralık 2018 02:53
Bati'nin esas kabusu ureme, dogurganlik sorunudur. Mevcut nufus artis oraniyla Avrupa 50 yila kalmaz tamamen Asya-Afrika kokenlilerin, Anglo-Sakson ABD'si ise Spanik Guneyin denetimine girer. Turkiye yetersiz ureme, az cocuk dogurma sorununa cozum bulamazsa 60 yil sonra azinlik durumuna dusecek! Tekrar; T.C devleti acilen Turklerin uremesini en az 5 cocuk ve uzerine cikarmazsa 60-70 yil sonra Kurdler cogunlukta ve Turkler azinikta olacaklar. 1915-20'lerda Irak, Suriye ve Lubnan'dan cekilirken oralarda kalan Turk nufus Kurdlerden fazla idi, her 3 bolgede de Turk nufus eridi dagildi yok olmaya b
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 11:20
8
1950'li yıllarda yüksek bir sosyolog alimin tesbitine göre bu ülkede Türk olmayanlar %70'tir. Milliyetçiler için Geçmiş olsun derim.. Ümmetçiler için ise zaten asl olan Kavmiyetçilik değil kardeşliktir..
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 17:21
1
sosyolog o işlere bakmaz. genetikçiler ortaasya genlerinin %10-15 olduğunu söylüyor. anadoluluların çocuklarıyız esas olarak. bir de her taraftan gelen göçmenlerin.
Muzaffer Polat 15 Aralık 2018 02:14
Burda pis kokular geliyor,fetonun parmağı var gibi,akp’in İstanbul adayını itibarsızlaştırma var gibi! İki makinist niçin çarpışmaya gitsin?bunları birileri çarpıştırmış olabilir,hızlı tren için üst akılların karın ağrısı oldukça fazla,bir taşla birçok kuş vurma var gibi bu elim olayda! Su uyur düşman uyumaz derler. Mesala Isparta’da uçak düşmesi,helikopter kazasında Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefat etmesi,Maden ocağı Somanın çökmesi 300 işçinin vefat etmesi,bunu fetonun kanalı STV hükümet aleyhine propaganda olarak kullandı,fetocu askerle
Adalet Yakın 15 Aralık 2018 11:45
0
Bi git kardeşim, Fetöymüş? Yettiniz artık be!
karar okuru 15 Aralık 2018 13:06
0
Sen Muhsin Başkan öldüğünde bunu ergenekoncular yaptı demişssindir eminim. Somadaki olaydan hiç bahsetme ayıp ediyorsun.Hiç olmazsa ölen insanlara saygın olsun.Yani bugün böyleyim yarın ne olacağım meçhul diyorsun.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 14:15
1
ula fetö olsa ne olur olmasa ne olur. fetömü yönetiyor ülkeyi. hayır ülkeyi yönetenler ne zaman sorumluluk alacak. ne zaman hesap verecekelr. yani ne olursa evet bundan iktidar sorumlu diyeceğiz. o fetö bu pkk şu dış güçler.... sen niye varsın lan o zaman
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 02:00
Bir şey söyleyeyim mi; ne bundan ne Çorlu kazasından ne de Ankara kazasından bir şey çıkmaz. Şu an öyle bir yönetim var ki, sanki günah kardeşliği kurmuşlar. Birbirlerini savunuyorlar. Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanıyken oluyor bu iş... Nedense kariyer basamaklarını beşer beşer çıkıyor kendisi. Diğerlerine bakmaya gerek yok.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 12:32
0
Nasıl bir şey çıkmaz. Bütün suçu ölen makinistlere atarlar olur biter.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 01:57
Cesaret mi, aymazlık mı, utanmazlık mı? Daha da iç rahatlatıcı olanı benim açımdan NAMUSSUZLUK. Öyle şov yapmayla olmuyor. Ben iş yerinde bir hata yapsam kıdem gider, ilerlemem duraksar. Bu adamların yönetimi altındaki işletmelerde ihmal sonucu ölüm var adamlar yırtıyor. Üstüne milletvekili olan var. Nasıl bir network kurdular bu ülkede ki her yerde Ak Parti'nin adamları var. Albayrak ÇETÖ dergisinden bahsetmişti. Bence burada başka bir iş var. 10 sene sonra göreceğiz.
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 01:53
Bir gün gelecek herkes hesabını verecek. Ben annesini kaybeden kızın yerinde olsam AKPye çalışan ve oy veren kimseyle muhattap olmam. Bunun sebebi AKPdir. Bakınız adamların hepsi terfi olmuş ve yırtmış. Af gelse ne bileyim bir kanun çıksa anlayacağım, hiç yoktan bir usul var diyeceğim. Ama yok kardeşim gizli gizli herşey hallediliyor. Ortaya çıksa da kimse bir şey yapamıyor. Ama durun tabi fetöcü savcılar yapmıştır. Neden acaba
Ali Can 15 Aralık 2018 01:49
Yine yaptınız yapacağınızı kovana çomak soktunuz. Bunların hepsi işçi arı. Siz kraliçeye ulaşabiliyor musunuz ondan bahsetseniz. Yıldıray Bey, 16 yıldır bir iktidar var. Özgürlük diye yola çıkıldı bakın duruma. Yahu bakın gözünüzün önünde. 16 yıldır bu ülkeyi Erdoğan yönetiyor. Diyor ki ALLAH bizi affetsin, ne bileyim İstanbul'a ihanet ettik. E kardeşim başkaları hainlik edince yargılanıyor sen niye yargılanamıyorsun! Herşeyi elinize geçirdiniz. Şimdiki vesayet değil de nedir? %50yi hain ilan edenden ne beklenir?
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 01:42
Türkiye'de neyin hesabı veriliyor ki, bu kazaların hesabı verilsin. Darbe oluyor siyasilere ve belli zenginlere dokunulmuyor, ihmal sonucu kazalar oluyor bir tane sorumluluk alan yok, 2 askerimiz donuyor yine hesap veren yok. Yahu biz ne ara bu kadar haksız hukuksuz bir ülke olduk. Zenginlerin ve nüfusluların hukuku işliyor burada. Önceden çok mu iyiydi, hayır. Ama hiç bu kadar kötü olmamıştı.
Karar okuru 15 Aralık 2018 01:23
Muhtesem bir yazi olmus… Turkiye nin halini cok guzel anlatmissiniz… Kaleminize saglik…
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 01:07
Bu ülkede hainler de bitmez vatansever de bitmez adalet ise yoktur böyle gelmiş böyle gider chpkk istismar eder bağırıp çağırır yalan iftira ile kimseye inandırıcı gelmez
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 00:52
Ülkemin adaletine bak! Elinden gelse ölenleri suçlayacak. Aslında bir defasında bunu da yapmışlardı, Soma'daydı galiba:-((
KARAR OKURU 15 Aralık 2018 00:48
Bu yazı aslında özet olarak şunu gösteriyor; ölen öldüğüyle kalıyor, yakınları mahkemelerde hak aramaya çalışırken telef oluyor, kazanın sorumluları da terfi alıyor. Bu ülkede hayatın formülü üç aşağı beş yukarı böyle. Siz olsanız hangi tarafta yer almak isterdiniz? İlk iki seçenekte insanın seçim şansı olmadığına göre...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN