Back To Top
AKPM kararından sonra ne olur, ne olmalı?

AKPM kararından sonra ne olur, ne olmalı?

 - Son Güncelleme: 26.04.2017 Çarşamba 02:39
- A +

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin Türkiye’nin AB müzakerelerinin durdurulması istikametinde aldığı yeniden denetime tabi tutulma kararı haksızlıktır. Kararda söz konusu olan Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinin tanımlanması ve yönlendirilmesidir ve herkes biliyor ki bu ilişkilerde hatalı olan sadece Türkiye değildir. Ağır, bıktırıcı özellikle yıldırıcı bir müzakere taktiği sayesinde Türkiye’nin ve Türk halkının AB arzusu törpülenmiş ve zaman içinde Avrupa başkentlerinin hiç de sempatik olmayan tutumları nedeniyle süreç tam olarak “müzakeresizliğe” mahkum olmuştur.

Açılmayı bekleyen fasıllara art arda konulan vetolar, kolaylıkla açılıp kapanması mümkün olan fasılların kapağının dahi açılamaması Türkiye’nin kusuru değildir. Brüksel kolaylaştırıcı hiçbir fırsatı değerlendirmedi ve sürekli olarak hata ve eksiklik arayarak sürecin protein kalitesini düşürdükçe düşürdü. Bütün bunlar olurken derin sosyal problemler ve FETÖ darbe girişimine kadara sarsıcı bir dizi olay yaşayan Türkiye’nin de AB ayarları bozuldu.

AKPM malum, AB’nin bir organı değildir ama şimdi bu tablonun üzerine alınan karar Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri onarmaktan çok, yeni hasarlar yaratacak ve iki taraf arasındaki mesafeyi daha çok açacak bir girişimdir. Masadaki belge, müzakerelerin başladığı günden beri devam eden süreci bozma eğiliminin yeni ve güçlü bir hamlesidir.

AKPM kararı, Avrupa’nın Türkiye’yi daha disiplinli bir üyelik müzakeresine yönlendirme niyetinden çok, sürecin dışına itme iradesini yansıtıyor. Bu yönüyle de kesinlikle tek yanlı ve hakkaniyetsiz bir bakış içeriyor.

Hasılı… 15 Temmuz gibi muazzam bir demokrasi zaferi kazanan bir ülkenin, daha senesi dolmadan üstelik de 15 Temmuz darbecilerine yönelik adli uygulamalar gerekçe gösterilerek kara listeye alınması haksızlıktır.

Bununla birlikte, Avrupa Birliği kararı önemseyecektir ama bu yol Türkiye ile müzakerelerinin durdurulmasına kadar varmayacaktır. AB içinde sorumluluk taşıyan ve rüzgara kapılmadan soğukkanlı düşünebilen liderler hala var ve son noktanın konulması bir şekilde önlenecektir. 

Peki bundan sonra Türkiye’ye ne yapmak düşüyor?

Avrupa’dan gelen her önleyici karar, her moral bozucu mesaj ve her yakıcı hamle aslında Türkiye’nin AB hedefleri ve Avrupa’nın bir parçası olmak potansiyelini gösterir. Türkiye’nin de eksikleri var ve bazıları içinden geçtiği FETÖ ve PKK ile mücadele gibi ünitelerin ağır yükünden geliyor. Bunlar, herhangi bir Avrupa demokrasisinin taşımakta zorlanacağı ağırlıkta yüklerdir. Anlamamış olabilirler veya anlamamış gibi davranmayı tercih etmiş olabilirler. Bu bizim yürüyüşümüzü sekteye uğratmamalıdır. Sinirlenmek, öfkelenmek işimize yaramaz; AB sürecinin bir parçası olmaya devam edeceğimizi göstermeliyiz. Zira, sürecin parçası olmak daha iyi bir demokrasi, daha güçlü hukuk sistemi ve daha yüksek ekonomik imkan demektir; bir parçamızı Brüksel’e kaptırmak değildir.

Üye olmak veya olma ihtimalinin düşüklüğü başka bir konu ama bu yolda kalmak Türkiye için her durumda faydalıdır. Bu gerçeği ıskalamayalım… Bu yola, AB istediği için değil biz talep ettiğimiz için girmiştik, bunu da unutmayalım.

Her meselede kararımız ve hedefimizi kendi çıkarlarımıza bağlıdır. Çıkarlarımızı korumak, takip etmek, hakkımız olanı istemek onurumuzu zedelemez, bilakis gücümüzü gösterir. Söylemeye gereke var mı bilmiyoruz, vazgeçmek en çok Avrupa içindeki Türkiye muhaliflerini memnun edecektir.

En nihayet demokrasi ve hukuk bize, AB ya da Avrupa Konseyi istediği veya baskı yaptığı için değil, bizatihi ihtiyacımız olduğu için lazımdır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Nisan 2017 03:47
Eyyyyyy Avrupa diyeni alkislayan siz degil miydiniz? Avrupa en iyi yapmis. Simdi Katar ve S. Arabistanin sicak parasi ile AKP goz boyuyor ve ulkeyi onlara peskes cekiyor. Arap sermayesi bittiginde dunya lideri kimdir goreceksiniz.
Mehmet 26 Nisan 2017 23:02
Gavurlar devlet tahvilleri, bizim millette dolar almış, sonuçta Avrupalıların sayesinde borsa yükseltmiş, dolar düşmüş. Bunun dışında Avrupalı bize, temel hak ve özgürlüklerle ilgili eleştiri ve önerilerde bulunuyor, biz ise parmak sallayarak ey Avrupa diye yabancı düşmanlığı yapıyoruz. Pes vallahi
Alınan karar Türkiye için utanç vesilesidir!Ama söylediklerini de yabana atmamak gerekir!Hatalarımızın söylenmesinden niçin ders çıkarmıyoruz?Yanlışlarımızı neden düzeltmiyoruz?Hemen saldırıyoruz!Adamlar gerçekleri söylemişler!
Samimi değiliz 26 Nisan 2017 15:22
Ab krtiterlerini uygulayacak bir Türkiye pekala terörle mücadele edebilirdi..İşin özü yöneten zihniyet terörü merörü bahane ederek Türkiyenin demokratikleşmesini engellemiştir..Kaldı ki ister terör ister adi suç her ne olursa olsun bunlarla hukuk içerisinde mücadele edilmesi gerekir.Ne kadar hukukun dışına çıkarsan terörün o kadar ekmeğine yağ sürersin..Hiç kimse terörü merörü bahane etmesin.
KARAR OKURU 26 Nisan 2017 11:47
AB meselesi sadece ekonomik birliktelikle ilgili degil..bunu hem anlamalı hemde doğru öğrenip halkımıza anlatmak zorundayız.. Yahu biz degilmi siz kimsiniz la aha bir iki yıla kalmaz çökersiniz ,Eyyy AB.diyen Sonrada bunu bize nasıl yaparsınız? Diyoruz.Mazoşitmiyiz ! Yahu bize eziyet ediyorlarsa bırakın gitsin..Ibarahim Kahveci yazısını okursanız hep şunu der .Türkiye deki borsada mevcut 44 milyar dolar aha bu gavur düşmanların parasıymış..Soruyor bu adamlar bizi sevmiyor düşmanınız ise neden size güvenip parasını getiriyor..Cuvabı bekliyoruz AB düşmanı arkadaşlar.. Ya siz Mustafa bey ne iş bu..Basit akıl yürüyelim Siz bir şirketin hisse senedini aldınız ve bu şirketin zarar etmesini istermisiniz..? Piyasanin istikrar ve güvenliği, yasal değişiklikler nedeniyle şirketin karını düşürecek veya zarar edecek yola girmesine nefen olmasini istermisiniz..? Yahu ayan beyan seçime hile, rüşvet, tehdit,hakaret ,Fetöcu şantajı, krimimalize ederek muhalefeti markaj ve prese al..Devlet memuruyla baskıya al,Ibrahim bey yazdı..son 3 ayda devlet 160 milyar Tl secim rüşveti gibi kullanmış..Mehmet Şimşek bütçe delindi dedi.Ne pahasına..Hukuk katledilmesi.. elin gavuru bunu görüyor ..yaziyor ..Secim gözlemci olarak AGİT ı biz davet ediyoruz .Gördüğünü yazıyor.Yook yook gavurluklarindan yapıyor diye kendimizi yandaşlarımızı kandırıyoruz.. Ayıp..Nereye kadar bu ayaklar ile gideceğiz? Almanya da adam Cumhurbaşkanı seçildi! diye karısı hemen hakimlik görevinden istifa etti.Neden ? Yargibagımsizligina ve tarafsızligina zarar vermemek için.Buyrun bu kadın müslüman degil.Anayaslarinda tarafsız ve bağımsız yargı da yazıyor dur herhalde ama yetme etik sorumluluk duygusu ile davranıyor. Ya bizimkiler ! Aha YSK Başkanımız Fetöcu şantajı ile rehin alınmış sanki Kanunda yazıyor ama onu boşverin mühürsüz oy Geçerlidir diyor. Avrupalı bunu yermi.Kanunu neden yapıyoruz. Nasıl olsa ati alıp üsküdarı geçersen hukuk sana uyduruluyor..Zaten zihniyet bu Anayasa ve kanunlar bana göre şekil alsın diyen bir Reisimiz var.. Aha orda gavur bayan yargıç aha bizde müslüman erkek bir Y SK başkanı yargıç! Ya bizim Reisi Cumhurumuzun kızı ve oğlu..Ne hoş kurmuşlar birer vakıf belediyeler arsa arazi bagisliyor! ,KYK yada cemaat yurtları bunlara tahsis vakfa tahsis, imtiyazlı Vakıf ile vergi muafiyetleri falan ne iş..Allah'tan korkun bir günde bunları yazın lütfen.. Sonrada başlarım AB nize bize savaş mi açıyonuz len efelenmesi .Tam şekil adamız vesselam .
hasan yılkı. 26 Nisan 2017 09:00
inanamıyorum ya.ne kadarda ab sevdalısıymışsınız.adamlar daha geçen gün papanın arkasında küp gibi dizildiler.hala müzakeler sürsün istiyorsunuz.yahu ALMAYACAKLAR anlamıyormusunuz.o beklediğiniz kapı taptuk emrenin hak dostu kapısı değil bre.vay be....
Ali 26 Nisan 2017 00:43
Mustafa herkes KOYUN değil bizimkiler gibi inansın.
Mehmet 25 Nisan 2017 22:54
Unutmayalım, AKP gelişmesini, kitle partisi olmasını, AB hikayesine borçludur. Bundan gocunmayalım, eksiklerimizi görelim, bundan ders alalım, olayı Ajite etmemek gerekir.
KARAGUMRUKLU 25 Nisan 2017 21:17
ELİNİZE SAĞLIK . AFRA TAFRA ZAMANI DEĞİL. BÜYÜK BİR İMKANI KAYBETTİK VE ŞİMDİDEN SONRA GEREĞİNİ YAPMAZSAK AVRUPA LİGİNDEN DÜŞERİZ. BİLMİYORUM SAĞDUYU KALDI Mİ? İNŞALLAH KALMIŞTIR.
Ömer Faruk 25 Nisan 2017 20:38
Avrupa birliği ile ilişkiyi ; bir kamu kuruluşundan bir şeyi yerine getirirken istedikleri evrakların çokluğu ve zorlanılması sebebiyle kamu kuruluşunu suçlayana benzetiyorum. AB nin ödev veren bizimde onu yerine getiren olmamıza bende içerliyorum.Ama ne yazıkki hala o durumdayız. Ve hayalimiz olan "Ankara kriterlerini"gerçekleştiremedik. Yakın zamandada gerçekleştirilecek gibi durmuyor.o halde "kel başa şimşir tarak" maalesef ...
KARAR OKURU 25 Nisan 2017 20:38
Biz avrupalımıyız değiliz adamlar zaten almayacak biz ise ısrarla ab ye girmeye çalışıyoruz istenmediğimiz halde. İlişkileri tamamen durduralım derim. Avrupa'dan aldığımız kanunları da Türk tipi yapalım olsun bitsin. Dünyaya adalet dağıttığımız gibi kendi ülkemize de getirelim. Ne kaybederiz en kötü 50 yıl kaybederiz belkide 50 yıl kazanırız. Denemekte fayda var. AİHM den çok daha iyi hukuk mevzuatı üretebiliriz. Gurbetçilerimizde geri döner elin gâvuruna hizmet edeceklerine vatanlarına çalışırlar. Özetle avrupalı değiliz olmaya çalışmayalım. Gelecek Doğu'da ait olduğumuz yerde.
KARAR OKURU 25 Nisan 2017 20:30
Bu karar muazam demokrat bir referamdumdan sonra alinmis bir karardir ve haksizliktir diyebilirmisin?
Faysal İnci 25 Nisan 2017 18:37
Değerli bazı yorumcular toplum olarak hafıza zaafiyetimize delalet eder nitelikte.Üzücü. İbreti alem bu karar Avrupa'yı cücelerin yönettiğini dünyaya ilan ediyor.AKPM'ye göre Türkiye'de 15 Temmuz 2016 tarihinde bir darbe yaşanmadı, dünyaya oyunun adı: 'Başarısız Bir Darbe Nasıl Yapılır' olan bir müsamere izletildi. Amerikalı'ların Ay'a ayak basmadığı gibi Milyonlarca figüranı olan bu müsamerede ölen ya da yaralanan olmadı.Ve yine, bir ülkede kıyamet dahi kopsa OHAL uygulaması ve KHK'larla bireysel hak ve özgürlükleri kısıtlama imtiyazı yalnız ve yalnız AB üyesi hükümetlere aittir. Bu karar FETÖ'nün AB karar mekanizmaları üzerinde ne kadar etkin olduğunun da delilidir.AKPM'nin bu kararı alırken pekala bu kararın Türkiye'nin iç barışına katkı sağlamayacağını, bilakis ters teperek, AB Türkiye ilişkilerini daha da zora sokarak Türkiye'nin iç barışına olumsuz katkı vereceğini bilmeden kazaen aldığını düşünmek safdilliğin alasıdır. Hükümetin FETÖ ile mücadele kapsamında mağdur ve masum olanların haklarının geri verilmesi ve adaletin bir nebze de olsa temini konusunda bazı olumlu adımlar atacağı bir aşamada olduğumuzu düşünürken, bu karar bu mağduriyetlerin daha da yaygınlaştırılıp ağırlaştırılmasına hizmet edecek ve bu sonuç da en fazla FETÖ'yü mutlu edecektir. AKPM'nin bu kararı kişisel olarak bizlere; yetti artık, inceldiği yerden kopsun diye isyan ettirecek bir karar olabilir.Ama her şeye rağmen Hükümetin ülkenin ali çıkarlarını düşünerek ölçülü bir tepki vermesini umalım.Yoksa AKPM'nin bu kararla hedeflediği amacına ulaşmasına hizmet etmiş oluruz. Sağduyunun egemen olması dileğiyle,
KARAR OKURU 25 Nisan 2017 18:26
Siz demokrasiyi TOKİ ile karıştırıyoruz sanırım yazar abim
KARAR OKURU 25 Nisan 2017 17:43
bir yorumcu 3. büyük partisinin eş başkanları iceedeyken normal demiş tek normal ve doğru olan tr de son zamanlarda opkk taraftarlarının icerde olması bunun için ne bedel olsa oderiz
KARAR OKURU 25 Nisan 2017 17:41
trt ve bütün devlet imkanlariyla secimde taraf yapılırken nerdeydiniz. akp li olarak utaniyorum biz şikayet ettiğimiz şeyleri yapiyoruz
isa TORUK 25 Nisan 2017 17:17
Son yıllarda Türkiyede yaşadığımız acı olaylar üzücü olaylar saldırılar herkesi çok yordu ve üzdü .Bu durumda her konuda ortamda gelişme-ilerlemenin olması zor Eleştirilere kulak tıkamak yerine Türkiye bu kararı dikkate almalı Türkiyenin geleceği herşeyden önemlidir.Bütün eleştiriler haklı-haksız ..Bu zamanda hiçbir ülke ve tabiki Türkiye kendi başıma ayaklarım üstünde duracağım.sizin aldığınız karar umurumda diyemez..Milletimizin huzuru geleceği için daha iyi çalışalım.
KARAR OKURU 25 Nisan 2017 16:59
Hep avrupa size haksizlik yapiyor, siz masallah cennetten cikmissiniz. ABnin uyelik muzakerelerinde zorluklar cikarmasi cikarlari geregi, o zorluklari yoldan temizlemek de Turkiye' nin cikarlari geregi ama kapasitesi yok bunu yapmaya. Oyle olunca iliski EYY...lere indirgendi. Avrupa' dan bakinca Turkiye bugun demokrasi degil, otoriter bir rejim, bir hukuk devleti degil. Bagimsiz ve tarafsiz yargi yok. Adil yargilama imkani yok. Dusunce ve ifade ozgurlugu iktidarin keyfiyle sinirli. Ozgur medya yok. Rejimi degistiren Ayasaya degisikligi bile demokratik olmayan yollarla ve yasanin acik hukmune ragmen muhursuz oylarin gecerli sayilmasiyla yapildi bu ulkede. Disariya kabahat bulmak yerine lutfen aynaya bakin. Turkiye bu gidisle sadece avrupa' dan uzaklasmaz, 21. yuzyildan da kopar... (zaten 21. yuzyili anladigina dair herhangibir veri yok).
KARAR OKURU 25 Nisan 2017 16:46
ne kadar sakin olursak o kadar iyi olur. amma gel gör ki olabilir miyiz emin değilim
KARAR OKURU 25 Nisan 2017 16:33
Yahu , yani akp ne ysparsa yapsin her zaman hakli, ayip be.Memleketi timarhaneye cevirdiniz.
KARAR OKURU 25 Nisan 2017 17:45
5
şairin bahsettiği konu bu mu be abicim?
İskender Çayla 25 Nisan 2017 16:16
ABD ve Rusya, Türkiye ile ilişkilerinde pragmatik ve sadece kendi çıkarlarını düşünen, hesaplayan bir ilişki içindeler. Avrupa ise çok seslilik ve demokrasi öncelikli durumu nedeniyle tartışsak da ortak bir noktada buluşabildiğimiz bir yapı. Bu yapının içinde sosyalistler, aşırı sağcılar, merkez partiler vs var. Aşırı sağ ile anlaşamasak da diğerleriyle hep konuşabildik. Şimdi gelinen nokta EYY diye başlayan ve aşırı sağcı olmayanları da nazilikle suçlayan politikanın da sonucudur bence.
Hasan Baş 25 Nisan 2017 16:16
Bu kadar masum insan ve gazeteci yok yere içerde yatarken ve işinden olurken hala avrupayı hatalı buluyorsunuz. Hükümetin yaptığı hukuk katliamını hiçbir avrupa ülkesi kaldıramaz kusura bakmayın. Hükümet bilerek ve isteyerek avrupadan uzaklaşmak istiyor. Avrupa da hükümetin ekmeğine yağ sürüyor. Olan bize oluyor. Saygılar.
KARAR OKURU 25 Nisan 2017 18:01
10
bir çok masumun da bu hengamede zarar gördüğü kesin. ama, her benzeri süreç böyle işlemiyor mu?
atilla pehlivan 26 Nisan 2017 15:17
2
garip bir şekilde, en baştan ab girişine karşı fikir sahipleri, şimdi de niye uzaklaşıyoruz diye yükseliyor. abicim problem şu: biz girmek istiyoruz da ab bizi pek istemiyor. ab de herhangi bir ülke, bizim şu an mücadele halinde olduğumuz kötülüklerle karşılaşaydı da, ben o demokrasilerini göreydim.
evin 25 Nisan 2017 15:55
kusura bakmayın ama haksızlık falan değildir, tam da türkiyenin hakettiği şeydir. son 1 yıldır KHK ile yönetilen, en büyük 3. partisinin eşbaşkanları, milletvekilleri ve belediye başkanları hapiste olan bir ülke burası... haydi bunları geçtim demokrasinin en temel koşulu olan eşit ve adil ortamda bir seçim bile yapamayıp, hile hurda ile seçim sonuçları değiştirilen bir ülke burası...
atilla pehlivan 25 Nisan 2017 17:54
11
eşbaşkanlarının arkalarını pkk'ya yasladığını açıkça deklare ettiği, silaha/şiddete karşı taraftarlık sergileyen bir partiden bahsediyorsunuz! ''önder'' dedikleri adamı da takmayan, silahın asla bırakılmayacağını ilan eden bir terör örgütünün takım elbiseli simalarından bahsediyorsunuz hdp derken. şevkat göstermek için bana bir sebep söyler misiniz? ayrıca seçimlerin hileli olduğunu söylerken bir dayanağınız olmalı. nedir?
KARAR OKURU 26 Nisan 2017 11:18
0
yazdıklarımı beğenmeyen arkadaşlar, keşke sorularıma cevap vereydiniz.
KARAR OKURU 26 Nisan 2017 12:24
0
'KARAR OKURU11:18', kim olduğunu anlayabilmemiz için parmağımızı mı koklayalım? Eeeee, başka?
KARAR OKURU 26 Nisan 2017 14:56
0
ismim yukarıda zaten. atilla pehlivan
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN