Back To Top
Afrin’in fethi

Afrin’in fethi

- A +

Afrin’in 500 bin nüfuslu şehir merkezine girilmemesi gerektiği, zira PKK/YPG’nin sokak sokak ve ev ev direneceği, bu direnişin aylarca süreceği, yüzlerce hatta binlerce şehit verileceği, sivil ahalinin mahvolacağı, Afrin’in enkaza döneceği söyleniyordu. Tedirgindik. “Yöneticilerimizin bir bildiği vardır” demekle beraber, “acaba” demeden de edemiyorduk.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Polis / Jandarma Özel Harekât ve Özgür Suriye Ordusu dün -Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümünde- sabahleyin Afrin’in şehir merkezine ciddi bir direnişle karşılaşmadan girdi ve o “acaba”nın yerini hamdüsena aldı. PKK/YPG teröristleri ortalıkta görünmüyor ve bunların ayaklanmaya çağırdığı halk gayet sakin. Teröristler Afrin’den çekilirken yahut şehrin sivil ahalisine karışırken askerlerimize elbette bazı tuzaklar (askerlerimizin daha evvel Diyarbakır, Şırnak, Mardin gibi illerimizdeki hendek terörüyle mücadele karşılaştıkları ve üstesinden geldikleri türden tuzaklar) kurmuşlardır, fakat yukarıda mezkûr kâbus senaryosu ortadan kalkmış bulunuyor. Bu işin Afrin yıkılmadan ve kan gövdeyi götürmeden bitirilmesini nasip eden Rahman’a şükürler olsun.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkomutan sıfatının hakkını vermiştir. FETÖ’den ve genel olarak milli irade ile çatışma halinden kurtarılarak askerlik mesleğine yoğunlaşması sağlanan ordumuz, mesleğinin hakkını vermiştir. PÖH ve JÖH, “özel”liğinin hakkını vermiştir. Özgür Suriye Ordusu, devrimciliğinin hakkını vermiştir. Başta Bayraktar olmak üzere yerli silah imalatçılarımızın bu zaferdeki büyük payını da unutmayalım. Hükümetin sivil canlar konusundaki hassasiyetinin bu zaferin güzelliğindeki payını da…

Neticede Afrin’deki PKK/YPG rejimi devrilmiş, sadece PKK/YPG değil onun ağa babası olan ABD ve ona destek veren Esed/Hamaney rejimi de Afrin’de yenilmiştir. Şehitlerimizin ve gazilerimizin omuzları üzerinde yükselen fetih mübarek olsun.

2015-2016 yıllarındaki hendek terörünü Türkiye Cumhuriyeti ile nihai hesaplaşma gibi sunarak Kürtleri topyekûn ayaklanmaya çağıran ve fakat geçmişte “Vur PKK vur, Kürdistan’ı kur!” diye bağırmış olan kitleleri bile seferber edemeyip ‘ofsayt’a düşen PKK, Afrin’de de aynı akıbete uğradı. Afrin ahalisinin -Kürt’üyle Arap’ıyla- PKK/YPG’den yaka silktiği ve Türkiye’nin riyasetinde kurulacak olan yeni idareyi kabule mütemayil olduğu söyleniyor. Farklı temayüllerde olanların kalpleri de -daha evvel “IŞİD”den kurtarılan Bab’da gördüğümüz gibi- adaletli bir yönetim sergilenerek kazanılabilir. Fetih, her şeyden evvel kalpleri kazanmaktır zaten. Bab ahalisinin sergilediği saadet manzaralarının benzerlerini Afrin’de de göreceğiz inşaallah.

Sırada Menbiç var. Artık Fırat’ın doğusu da menzilde; hem askerî bakımdan hem de siyasi inşa projeksiyonu bakımından. Afrin zaferi ile kamçılanan azme ve bu zaferin iyi değerlendirilmesi ile Suriye Kürtlerine telkin edilecek olan itimada ne Tel Abyad’daki PKK/YPG mevzileri dayanır, ne de Kamışlı’daki.

***

İlhami Işık, internet haber sitesi SuperHaber’de dün şunları yazdı: “Bu sabah 08:30’da Afrin’in düşmesi ile Kürtlere dayatılan ve bir nevi tarihsellik kazanan ‘şiddetin tek yol olduğu’ efsanesi son buldu. PKK’nın herkesi şiddet üzerinden yargıladığı ve Kürtleri ‘ya şiddet ya da ihanet’ çemberinde tutuğu bir dönemin sonuna gelmiş bulunmaktayız. 2015 hendek yenilgisini, dışarıdaki ‘kazanımları’ göstererek telafi etmeye çalışan PKK aklının artık şiddet ve terörizmle kendisini Kürtlere dayatma imkanı çözülmeye başlamıştır. ‘Kürtlerin hak ve özgürlük arayışı ancak daha çok şiddetle mümkün olabilir’ stratejisi 18 Mart itibariyle ölmüştür!” (PKK’nın yenilgisi mi, Kürtlerin yenilgisi mi? / www.superhaber.tv)

İnşaallah bu gelişme PKK’nın aklını başına getirir.

PKK, tam da silah bırakacak denirken ateşkesi bozup her zamankinden daha büyük bir şiddet dalgası yükseltirken, ABD destekli PYD/YPG’nin Suriye’deki kazanımlarını korumayı ve çoğaltmayı murat ediyordu. PKK’nın legal siyasetteki temsilcisi olduğu herkesçe bilinen HDP’nin Haziran 2015’teki seçimlerde kazandığı muazzam başarının ve bu başarı ile tavan yapan barışçıl çözüm beklentilerinin bizzat PKK tarafından boşa çıkarılması başka nasıl izah edilebilir? Türkiye’nin kendi iç dinamiklerine dayanan çözüm süreci, dış dinamiklerin ağır basmasıyla kesildi. Ateşkes, Suriye’nin kuzeyindeki Amerikan projesinin PKK’ya sunduğu yeni perspektif yüzünden bozuldu.

Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelerin tersine dönmesi ve o perspektifin kaybolması sayesinde Türkiye’nin iç dinamikleri yeniden tayin edici hale gelip PKK’yı kayıtsız şartsız silah bırakmaya sevk edebilir, etmeli.

Türkiye’nin iç dinamikleri derken, PKK tabanının çoğunluğunun da barıştan dönen PKK’ya kızdığını ve bu kızgınlığını PKK’nın dayanışma çağrılarını cevapsız bırakarak gösterdiğini özellikle belirtmek isterim.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karar okuru 22 Mart 2018 18:53
fetih halkı gayrimüslüm olan beldeler için kullanılmazmıydı hakan efendi ?
KARAR OKURU 25 Mart 2018 14:56
0
Pkk da muslumandi zaten.
KARAR OKURU 22 Mart 2018 11:56
Çanakkalede tüm halk kadın erkek çoluk çocuk yaşlısı genci tüm farklılıklar birleşti. Afrin de böylemi oldu? Mecazi anlam mı sizce.
Mustazaf 21 Mart 2018 18:22
Hakan Albayrak'ın ilginç bi öso aşkı var. Anlayamadım gitti.
Birol 24 Mart 2018 01:06
1
Bütün İslamcılar da var o.
KARAR OKURU 20 Mart 2018 03:44
afrinin fethi derken. bizim mi oldu artık afrin?
KARAR OKURU 19 Mart 2018 21:10
Bir dolu tanıdık sima da var Rohatın kitabında. Gazeteci Abbas Güçlü, İstanbul eski belediye başkanı Bedrettin Dalan, gazeteci Selahattin Duman, satranç ustası ve eski milletvekili Emrehan Halıcının da Orta Anadolu Kürtlerinden olduğu akıp gidiyor... Şeyhmus Diken İstanbul - BİA Haber Merkezi 01 Ocak 2005, Cumartesi 00:00 Orta Anadolu'da da Kürtlerin yaşadığını duyardım da; onlarla ilk yakınlığım 1970'lerde Ankara'da Mülkiye öğrenciliği yıllarımda başladı diyebilirim.
kararlı okur 19 Mart 2018 20:54
pkk ve yandaşlarının tankı yok,topu yok,uçakları yok.düzenli bir ordusu yok.bir devlet değil.yani çapulcu sürüsü.ordumuzun bu başarısına fetih dersek,savaş dersek,şanlı ordumuza hakızlık yapmış olmazmıyız.
fatih 19 Mart 2018 18:15
ALLAHU EKBER
KARAR OKURU 19 Mart 2018 17:58
Maşallah, Fethimiz kutlu olsun. Menbüç seferinde başkomutanın kumandasında sancağı burçlara dikmek sizin gibi bir bayraktar a nasip olsun. Gazanız mübarek kaleminiz keskin olsun!
KARAR OKURUn 19 Mart 2018 15:04
Sıkıntının büyüğü fıratın doğuşu.600 km sınırınız pkk nın elinde.45 km afrin.Petrol ve su pkk nın elinde.G.doguya sınır olan fıratın doğuşu bize pahalıya malolmasın
Nieto 19 Mart 2018 14:56
Temizlediğimiz bu yeri kendi ellerimizle Esed’e teslim edeceğiz bence.
KARAR OKURU 20 Mart 2018 03:48
1
ya napıcan adamın toprağı. ne zannediyonuz ne yaşayonuz anlamak mümkün değil
Karar Okuru 19 Mart 2018 13:36
Arfin ve fetihmi Afrin 82 vilayet olacak ta bizmi anlamadık konuyu ne demek Afrinin fethi ve mübarek hali
Biz oraya fetih için mi gittik, yoksa TSK'nın resmen duyurduğu amaçlar için mi oradayız? Başka bir ülkenin toprağına fetih için gittik demenin Türkiye'yi ne zor hallere düşüreceği kavranmıyor mu?
KARAR OKURU 20 Mart 2018 03:49
1
o dediğin için akıl lazım. o da bunlarda yok
KARAR OKURU 19 Mart 2018 12:41
Ortadoğuda Acemler, Araplar, Kürtler ve Türkler aralarındaki bütün ayrışmalara, çatışmalara ve kırgınlıklara rağmen muhakkak surette bir masa etrafında aracısız biraraya gelmeli ve bütün sorunlarını kardeşlik ve akrabalık hukuku içerisinde birbirlerinin farklılıklarına tahammül ederek adil ve kalıcı bir çözüm bulmalılar.. Biz problemlerimizi kendi başımıza çözme becerisi geliştiremezsek, bizleri her zaman birbirimize kışkırtıp bizi birbirimize düşürmeye hazır çok sayıda devletin ortadoğuyu kan gölüne çevirmeye hazır vaziyette sırada değ
engineer 19 Mart 2018 13:28
0
Allah cc bin kere razı olsun.
KARAR OKURU 22 Mart 2018 02:53
6
Geç sen bu safsataları barış kardeşlik söylemlerini nasıl ki Anadolu’yu feth edip islam beldesi kıldık o terör koridorunu da tamamen feth edip aynen islam beldesi kılacağız kafirin kucağında oturanlara söyle sen bu barış kardeşlik laflarını Türkiye ye değil
Leyla 19 Mart 2018 12:08
Allah yeryüzündeki tüm Müslümanları ve mazlumları korusun..ırkçılık faşistlik sağçılık solculuk vs.. islam dışı ne kadar oluşum varsa yerle yeksan etsin..
vicdan 19 Mart 2018 12:37
10
AMİN
KARAR OKURU 19 Mart 2018 11:35
Bu da' İslamcı' geçinen arkadaş !
KARAR OKURU 19 Mart 2018 11:05
fetöcü mankurtlar, gezi zekalılar ve hendekçiler doğal olarak üzgün ve hayal kırıklığına uğramışlar, beter olsunlar.
KARAR OKURU 19 Mart 2018 12:39
3
ben de nerdeydin diyordum. Mankurt, mankurt... :)
karar okuru 2 19 Mart 2018 20:48
0
11:05! yorumlarınızla müthiş bir çeşitlilik oluşturuyorsunuz. Her yazıya aynı yorumu yazmayı becerebilen nadir insanlardan birisiniz. insanı okuma derdinden kurtarıyorsunuz. okur için büyük kolaylıksınız.
KARAR OKURU 19 Mart 2018 23:44
0
11.05 sizden olmayan herkes fetöcü,gezici,hendekçi mi zannediyorsunuz nedir?herkes sizinle aynı duyguları paylaşmak zorunda değil.üzülen de olabilir sevinen de!insanların duygularına bari karışmayın ve insanları yaftalama huyunuzdan vazgeçin.
KARAR OKURU 20 Mart 2018 03:51
0
yav şunu ciddiye alıp yorum yazmayın. bunun için maaş alıyor trol. emir kulu naapsın.
Kürşad 19 Mart 2018 10:46
Pkk den çok feto cular üzüldü.
KARAR OKURU 19 Mart 2018 12:46
7
Üzülüp hayal kırıklığına uğrayanların ortak özelliği insan olmalarıdır belki de, ne dersin?
Afrin fetih ise Çanakkale nedir ? dUmlupınar nedir ? sakarya nedir Hakan Albayrak ? Eğer anlı şanlı Türk Ordusunu bir ilçeyi aldı diye överseniz yazık edersiniz, sanki geçmişte hiç bişe yapamamışta bugün bunu başarmış gibi algılarım...
KARAR OKURU 19 Mart 2018 09:35
Benim bildigim bir yerde kavga catisma oldugunda dindar akliselim insanlar araya girer baristirirdi. Simdi ki dinciler hergun savas naralari atiyor.
KARAR OKURU 20 Mart 2018 09:57
3
Kavga çatışma ne demek ne arabuluculuğu. Karşıda bir terör örgütü var ve Türk ordusu gereğini yaptı. Bence asıl İslamcı geçinip terörü destekleyenler utanmalı.
KARAR OKURU 19 Mart 2018 08:40
Nice mutlu fetihlere. Geri vereceğin yerleri mi fethettin Pirus efendi. Allah islamcılara akıl fikir bir de izan versin. Türk Ordusu ayakta ve başarılı operasyonlarını akamete uğramadan devam ettiriyor. Allah ordumuzu ve Türkü her daim muaffak eylesin.
cevat karakalem 19 Mart 2018 07:49
Su anda Turkiye'nin Ic Kurt Sorunu hakkinda ciddi adimlar atmasi icin cok uygun.PKK'nin beli kirildi,eskisi gibi eylem yapamiyor.Bolge halkina lutuf olarak gorulmeden talepleri dogrultusunda iyilesmeler getirilmeli.Mesela ana dilde egitim gibi.Hemen ve pazarliksiz olmali bunlar.MHP ile zor tabii ki ama gercekten su sorun bir yola konulsa hepimiz icin en iyisi.
KARAR OKURU 19 Mart 2018 06:50
Abi bana ilkokul 4 te Türk tarihi dersi göstermeye başladılar . Orda okuduğum tarihte; bir yere davulla zurnayla teröristlere yardım konvoyu gönderip, liderlerini Dışişleri Bakanlığında ağırlayıp, nevruzlarda terörist başlarının mektuplarını okutup sonrada aynı yerlere operasyon yapacak düzeyde ileri görüşlü ve başarılı bir “Türk” lider göremedim. “Fetih” meselesine gelince; abi ya sen tarih dersi almamışsın ya da ayak üstü bizi uzaya roketliyon:))) Afrin’de bırak 100 yıl ya da 10 yıl orda 1 yıl bile kalamazsan ben bu yazıyı sana postalaya
KARAR OKURU 19 Mart 2018 02:58
Afrini fethettik...peki sonra? Nasil halledecegiz Kurt Sorununu? 35 milyon Kurt yasiyor bu cografyada. 15 milyonu Turkiye'de. Ikidebir sehirlerini, koylerini mi fethedecegiz? Al sana bir tekme, bir tekme daha. 100 sene sonra 200 milyon ofkeli Kurtle nasil bas edecek torunlarimiz?
KARAR OKURU 19 Mart 2018 01:31
Yani,PKK artık Türkiye'de destek bulamayacak,tabanını kaybetti.Yenildi,çöktü,bitti. Allah aşkına siz bu yazdıklarınıza inanıyormusunuz.
KARAR OKURU 19 Mart 2018 10:33
14
Bir zahmet siz youtube'a bir girin de hdplilerin Sur'a yaptıkları ziyarette halkın onlara gösterdiği tepkiye bir bakın.Taban kaybedip kaybetmediklerini anlarsınız Hem pardon taban kaybetse ne,kaybetmese ne?Ne yapacaktık pardon?Vurun ordan askerimizi polisimizi,sınırdaki birliklerimizi mi diyecektik?Ulan nasıl bakacaksınız ahirette o şehitlerin yüzüne?yazık be size
KARAR OKURU 19 Mart 2018 13:04
1
10:33 Sen benim yazımdan bunları mı çıkardın.Bu akıl tutulması olsa gerek.Geçmişte "Valilerimize PKK'ya operasyon yapmayın" talimatı verdik diyenleri görmezsin.PKK'ya taviz üstüne taviz verenleri görmezsin.Asıl sana yazık be!Seçimlerde görürsün taban kaybetti mi,kaybetmedi mi?
KARAR OKURU 19 Mart 2018 13:15
3
Ben o videoları izleyip ezberledim sen merak etme.Elbette terörle mücadele, tavizsiz ve kararlı bir şekilde devam etmeli.HDPnin oy oranı PKKnın tabanını kaybedip,kaybetmediğini gösterecek.Biz o hikayelerle büyüdük.PKK bitti,bitecek derken 34 sene oldu.Hayal kurmak yerine, sahadaki gerçekliğe objektif bir şekilde bakmak mesele.At gözlüğüyle değil.
KARAR OKURU 19 Mart 2018 15:28
13
Hendek olaylarında 7 binden fazla terörist öldürüldü. Yenildi ve çöktü. Halk destek vermedi.
KARAR OKURU 19 Mart 2018 21:30
1
15:28 Halktan bazıları destek vermemiş olsa,hendek kazılması imkansızdı.PKKnın Taban desteği azalmış olsa da çökmüş sayılmaz.
KARAR OKURU 19 Mart 2018 01:29
Teroristler ve Afrin'de yasayan Kurtler'in buyuk cogunlugu sehri terk etmis, birkac bin Arap kalmis. Iyi ki savas olmadi o sehirde.
İnsan 19 Mart 2018 01:14
çok iyimsersiniz sayın yazar, berzani ile başlayan bugünde devam eden cinnet haliniz, biz müslüman kürtlerin inandığı islamla sizin (türklerin) inandığı islamında aynı olmadığını gösterdi, bizde kavmiyetçilik haram, bizler o yüzden 100 yıldır kürtlere yapılan zülme rağmen pkk yı desteklemiyoruz, mhp kavmiyetçi bir parti, akp onunla işbirliği yapması, islamcı bildiğimiz, entellektüelerin ırkçı tavrı, dizelerde türklüğü yüceleştirilmesi çok incitici, bizde stockholm sendromu yok."savaşı, öldüğünde değil savaştığına benzediğinde kaybed
KARAR OKURU 19 Mart 2018 06:41
15
Sende bi türksün kardeş.
KARAR OKURU 19 Mart 2018 08:55
25
Musluman kürdun dini ile benimki bir olamaz zaten. Benim dinim muslumanlarin dini ile aynı din. Eger mislimansan sadece musluman oldugunu soyle. musluman kurt nedir musluman olmayan kurt mu var. Demek yapılanlara ragmen pkk desteklemiyorsunuz ha. Bunu bizim icin mi yapiyorsunuz dininiz icin mi. Bedevilerin dedigini deyip bir beklenti icine mi giriyorsunuz.!
KARAR OKURU 19 Mart 2018 10:19
1
bazı şeyler değiştirilemez.kimse ırkını seçerek doğmuyor.kürtleri zorla türk yapamazsınız.adam kendini 'müslüman kürt' olarak tanımlamış.bu niye bazılarını rahatsız etmiş?anlamak güç.
Musta-Şafi'in Kürt 19 Mart 2018 21:19
0
Müslüman Türk Neyse Müslüman KÜRT'de o demek,Arap Bedevileri Neyse Acem Gulamları o demek gelelim şu IRKÇI ve IRKINI en üstün görenlere, RESULULLAH (S.A.V) EFENDİMİZ'in VEDA HUTBESİDE "NE ARABIN ACEME NEDE ACEMİN ARABA ÜSTÜNLÜĞÜ YOKTUR ÜSTÜNLÜK ANCAK TAKVADADIR,TAKVA İSE İÇİNİZDE EN ÇOK ALLAH'TAN KORKANINIZDIR"ÜSTÜNLÜĞÜ OKUYUP ANLAMAK DEĞİL DUYDUKLARIDA YOK AMA İNKARLARI BU IRKÇI TUTUMLARI NEDENİYLE İSLAM DİNİ İLE DURUMLARINI KENDİLERİNE BIRAKIN. ALLAH (C.C.)
KARAR OKURU 19 Mart 2018 01:03
Bir Kürt olarak diyorum ki Kürtlerin en büyük düşmanı bu terör örgütüdür yaptığı zulmün ve cinayetlerin haddi hesabı yoktur her zaman olduğu gibi sahipleri bu örgütü de kullanıp atacaktır.Binlerce insanın ölümüne sebeb olan bu örgütü Türkiye gibi bir devleti yenebileceğini düşündüren ahmaklık devam ettiği müddetce daha çok 3500 ler görürüz.
Bu hikayenin sonunu görebilmek için 5 yıla ihtiyaç var..5 Yıl sonra doğrumu yaptık tuzağa mı geldik netleşecek..5 yıl sonra ak kara ortaya çıkar..Sabırda hikmet vardır...
KARAR OKURU 20 Mart 2018 03:56
0
suriyede ortaya çıktı ırakta libyada ortaya çıktı. kendileri bile itiraf etmek zorunda kaldılar. ne değişti. hesap verdilermi. yanlışlarından döndülermi?
Batmanlı 19 Mart 2018 00:34
PKK'yı Kandil'den temizlenmeden Türkiye'de huzur olmaz. Apocular ancak şiddetten anlar!
Ağa baba dediğin ABD den milyarlarca dolarlık silah alıyorsun her türlü teknolojik desteği alıyorsun yetmiyor o ağa baba dediğinle beraber ortaklık yapıyorsun :)) bu nasıl bir ağa babalıkmış izah etsene dostum :)))
hamdi 19 Mart 2018 00:14
afrin zaferini yavaş yavaş yeniden çözüm sürecine evirmeye çalışıyor yazar ne demişler kırk yıllık kani olur mu yani oysa gerek diyarbakır sur ve afrinin pkk ve ypg ye geçişi hep bu tavizlerden sonra olmuştur Salih müslim bir daha kırmızı veya turkuaz renkte olsun halı ile karşılanmayacaktır bu millet bir daha şehit kanını heba etmeyecektir
KARAR OKURU 18 Mart 2018 23:58
Hop yavaş ol ağababaları abd demişsin de bu sözün ne kadar zaman geçerli olduğunu yazmamışsın yarın öbür gün dostumuz müttefikimiz abd yazabilmene mecal kalmalı değilmi?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN