Back To Top
Dönüşü gözükmeyen yolda…

Dönüşü gözükmeyen yolda…

- A +

AK Parti’nin hikayesini yazmak isteyenlerin cevaplaması gereken en temel soru muhtemelen şu olacak: Acaba kuruluş ilkeleri yönünde devam ettiği takdirde oyları yüzde altmışa doğru gideceği belli olan bir parti, niçin aksi tarafa meyletti ve de bunu yaparken iktidar olmasını zorlaştıracak bir siyasi sisteme geçmeyi tercih etti? Bugünden geriye bakıldığında irrasyonel gözüken bu hamle, yapıldığında da öyleydi ve o zaman benim gibi birçok insan tarafından dile getirildi.

Parti ve onun tabanı açısından olumsuzluğu açık olan bu adımın basit bir nedeni vardı… Erdoğan her şeyi tek başına ve kendi bildiği gibi yönetmek istedi. Liderin sırf istediği için bunu becerebilmesinin nedeni muhafazakârların ataerkil kültürü ve siyasi hayatımızda her zaman yeri olan oportünist kuşatmaydı. AK Parti’nin ilkelerine sahip çıkmak isteyenler ise bu süreçte ya sessiz kaldılar ya da dışlandılar.

***

Olay bir uçağın bizzat pilotu tarafından kaçırılmasına benzedi. Yanlış yöne gittiğinizi bilseniz bile durdurmaya kalkmak çok riskliydi, çünkü yönetim değişikliğini ima ediyor ve kavga vermeyi gerektiriyordu. Bunun partiye verebileceği zarar çok fazla olabileceği gibi, iktidarın kaybına da sebep olunabilirdi. Böylece herkes duruma razı oldu ve Erdoğan dizginleri denetimsiz bir model içinde ele alma şansı yakaladı.

Bu noktada şunu sormak durumundayız: Bu kadar deneyimli bir siyasetçi olan Erdoğan nasıl böyle bir ‘hata’ yaparak partinin iktidar olanaklarını zora soktu? Muhtemelen cevap, Erdoğan’ın bunu bir hata olduğunu düşünmemesidir… Kendisini tek adam yapacak ve denetimsiz bir yürütmeye izin verecek olan sistemde de yüzde altmış alabileceğini düşündü. Taban üzerindeki gücüne güvendi. O tabanı istediği gibi yoğurabileceğini öngördü…

Esas hatası da bu oldu. Muhafazakâr kesim son yirmi yılda çoğulculaştı, bireyselleşti ve sosyolojik değişim Erdoğan’ın beklentisinden saptı. Bu olgunun gözlemlenmesiyle birlikte MHP bağımlılığına doğru giden yola girildi. AK Parti tabanındaki kayıp, MHP’den gelecek destekle kapatılacaktı. Ne var ki bu tercih iktidarı klasik bir sağcı partiye indirgedi. 12 Eylül’ün ruhunu, ideolojisini ve siyasi kültürünü başkaları adına sırtlamayı tercih etmenin, muhafazakâr cenahta olumsuz bir karşılığı olacağı açıktı ve bugün o noktaya gelmiş bulunuyoruz.           

Son iki yılda parti açısından geriye dönüşü kolay olmayan bir değişim yaşandı. Kısa süre içinde AK Partililik yerini Reisçiliğe bıraktı… Her alanda kendi kararını hayata geçiren ve o kararı tek doğru olarak sunup biat isteyen Erdoğan’ın etrafına, buna razı gelip buradan kariyer, maddi imkan ve siyasi nüfuz devşiren bir dizi hizip toplandı. Karar mekanizması keyfileşirken, bilgi, uzmanlık ve liyakat işlevini yitirdi. Reise bağlılık içeriği belirsiz bir ‘davayı’ sahiplenme anlamına gelirken, o davanın üzerindeki tehditlere inanılır hale gelindi. Çünkü tehditlerle mücadele mekanizması büyük bir maddi imkanın üretim ve dağıtımını ifade ediyordu…   

Sonuç, yakın çevresinin abartılı övgülerine mazhar olan bir iktidar odağının, sistematik hale gelen yanlış kararlara mahkum olmasıdır… Bu bağlamda partililerden gelen eleştiriler nifak sokma olarak yaftalanırken, parti organlarının siyaset üretme isteği de lidere şirk koşma olarak sunulabildi. 

***

Gelinen noktada Erdoğan’ın partinin genel başkanı olması bu siyasi hareketin tercih imkanını elinden alıyor ve geri dönüş yollarını daraltıyor. Görünen o ki ‘tuzağın’ geri kalanını Erdoğan kendisi inşa etmek zorunda kalacak ve önümüzdeki sürede herkes adına kritik bir karar vermeye zorlanacak.

Bir kıssa ile bitirelim… Adamın biri şeyhine iman ve sebat sayesinde suyun üzerinde yürünüp yürünemeyeceğini sorar dururmuş. Şeyhten teşvik edici bir yanıt alamayınca da günlerden bir gün kızarak oradan ayrılmış. Nitekim otuz yıl çalıştıktan sonra geri döndüğünde artık suyun üzerinde yürüyebiliyormuş… Büyük övgüler bekleyerek marifetini göstermiş… Şeyh ise yüzüne bakmış ve sormuş: “Peki, vazgeçebilir misin?” 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa Soylutürk 19 Haziran 2018 14:11
Sayın etyen bey hala eski haramanları savuruyor..Yeni birşey yok !!..Erdoğan'nın da bu bayatlamış fikirlere ihtiyacı yok !...Sırf çeşni olsun diye M.H.P. düşmanlığı üretiyor lakin onunda toplumda karşılığı yok !..Etyen Bey bu ruhi saplantıyı atlatabilse belki..Yeni şeyler yapabilir !...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 15:43
Suruçtaki ölümlü olayı dahi seçim malzemesi yapan anlayışı Allah a havale ediyorum. Ölüleri ayırmadan 4 ölü 3 ü hdp li 1 ri akp li. Farkeder mi ikiside hayatta değil değdimi. Ey akp li milletvekili. Kardeşini oy uğruna fedamı ettin. Hele baba ve oğulu oksijen tüpü ile hastanede kayletmek nedir ? Allah hepinizi ıslah etsin. Oy istemek nedir be kardeşim. Sanane kime oy vereceğinden. Birde Erdoğan ve Soylu nasıl bu olayı yalan yanlış dinlemeden veriyor sanki mutlu olmuşlar ellerine fırsat geçmiş hdp yi karalayacak ya. Peki sorarım 3 hdp 1 akp nasıl olmuş bu
ramazan gün... 18 Haziran 2018 14:09
hiç bana anlatma!.. muaviyeye 'hz' ve 'ra' demedikçe, etyen senden daha yakın!..
a.dirim 18 Haziran 2018 11:25
Akp nin 16 yılını özetleyen güzel bir yazı. Ne yazık ki Erdoğan'ın yakın çe vresi bu tür düşünceleri hiç dinlemiyor, okumuyor, kafa yorma zahmetine katlanmadan reislerinin her emrini sorgusu sualsiz yerine getirmektedir. Erdoğan, aldatıldık, yanıldık derken hiç alınmıyorlar. Oysa kendilerinin de bu yanılgılar önemli payları vardır.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 13:36
0
peki Sn. Erdoğan kimseyi dinliyormu.???
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:17
Tek kişiye yetkileri verme çabasını anlamadım gitti. 81 milyon farklılıklarıyla mecliste olması huzur getireceği kesinken bu paronayalık nedir?
adamlar 18 Haziran 2018 10:03
Karar alma yetkisine sahip bakanlar , Reise ayak uyduramıyorsa, o zaman tüm yetkileri alacak ve karar verecek bir sistem kurulmayacak mı ?. Milletin beklentileri umutları, hayalleri, hayal kurulan projeleri vb KİM TAKİP EDECEK. Reis ayakta olduğu müddetçe MİLLETİN TEVECCÜHÜ ve desteği arkasında olacaktır.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 23:43
Durum ancak bu kadar iyi özetlenebilirdi. Akliniza fikrinize sağlik
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 22:32
Ethem bey, merak etme şu yolunu buldu. 10 defa kaybetmiş kılıçdaroğlu nasıl CHP başında duruyorsa, Chp nin genel başkanlığına layık görmedikleri Muharrem inceyi Cumurbaşkanı adayı yaparak ve kendini dev aynasında göre M.Akşener Oldugu yerde hiç merak etmeyin. Tayyip bey 52-55 arasında seçilir. Eeee rakip olmayınca,Tayyip bey rekor kırmak için çıtayı yükseltti.
Okur 17 Haziran 2018 23:57
1
Siz neden bahsediyorsunuz Allah aşkına? Yazının konusu Ak Parti´nin değişimi, toplumun geniş kesimlerinin rızasını alarak yönetebilme becerisi, seçimleri kim kazanacak değil. Ayrıca, temel meselemiz memleket nasıl yönetilecek ise, meseleye futbol maçında taraf tutar gibi kişileştirilerek yaklaşmak ülkenin geleceği açısından son derece yetersiz, kaygı verici bir tutum.
KARAR OKURUufuk sener 17 Haziran 2018 21:20
Kahvehane zihniyetine benzer bir yazi
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 21:02
Etyen beyin de dedigi gibi, dava dava diye tutturduklari sey nedir allah askina? Bilen var mi?
anothervorld 17 Haziran 2018 20:57
Mahcupyan su dakika istese batinin en zengin, gelismis ulkesine, prestijli bir pozisyon ile iltica edebilir.Batida Ermeni lobileri guclu,bir o kadar da saygin.Etyen istese o lobilerden herhangi biriyle anlasip, gucunu, pozisyonunu mevcut hukumetin zaten rezalet olan imajini daha da asagi cekmek icin kullanir.ego tatmini, intikam duygulari ile hareket etse emeline kolayca ulasir. Etyen bu memleketin yetistirdigi Istanbullu , entellektuel, zeki bir gentleman ama Anadolu cocugu yurekli, mutevazi,hakikatperest olmaya calisan ve ulkesinin iyiliginiisteyen bir vatandas haksizliketmeyin!
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 20:56
Bazı yorum ve özellikle beğeni sayılarına bakınca fetöcü çevrenin son umutları da tükenmiş
Ben hasta bir reisciyim sevdim sevecem o adamgibi adam
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 00:16
0
Zaten hasta olmasaniz saglikli dusunebilirdiniz.
a.dirim 18 Haziran 2018 11:15
0
Bu yazı da hastalar için değil, sağlıklı düşünenler için yazılmış..
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 16:03
2
Aferin sana:)
anothervorld 17 Haziran 2018 20:19
@13:16: Bu memleketin imkanlarini fetoye peskes ceken,"ne istedinizde vermedik"diyen bizzat reisin ta kendisidir.Ha diyebilirsinizki "niyeti temizdi.Fetonun bumemlekete iyilikler getirecegini saniyordu".Bu, gercekdahi olsa haketmedikleri sekilveolcude fetoye imkan tanimasi kabuledilemez. Hakikatperest,vicdansahibi bir lider hatasini kabul eder,istifa ederdi. Oyle yapsaydi suan ondannefret edenlerin dahi saygisini kazanmis,kalplerdeki yeri bambaska olmustu.Zirvedeyken birakacakti Erdogan.oyle yapmadi.kaybedisi patetik olacak.Kendisini eskiden desteklemis biri olarak uzulecegim haline.Ve O nun b
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 18:54
Erdoğan nefretiyle yanıp tutuşanlar dikkat, Erdoğan sağ olduğu sürece bir 10 yıl daha 2028’e kadar Erdoğan iktidarına alışsanız iyi olur, millet geç buldu asla bırakmaz
Valla hiç kimseden nefret etmiyoruz. Yaptıkları için Erdoğan'a da teşekkür ediyoruz. Ama millet olarak artık TAMAM diyoruz. Oyumuz Saadet partisine.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 22:37
5
Yazıdaki her şeyi doğrulamış oluyorsunuz. Aklınızı tek bir insana teslim etmek ve o ne yaparsa yapsın alkışlamak.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:12
0
Akıl tutulması derler buna :)
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 18:53
Suyun üzerinden Yenikapı’ya akn var. Yenikapı’da dönüşü olmayan iki milyon kişilik dip dalgası başladı...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 21:52
0
“Peki, vazgeçebilir misin?”
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 14:17
2
21:52, Devlet işinde dervişlik olmaz. Etyen bu işlerin acemisi.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 17:59
Allah’ın Aslanı Tayyıp Erdogan. Sen kukre sen kukre kı Feto korksun.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 21:51
2
Kükremek için de promptere ihtiyaç duyacak mı:)))
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 17:38
Havuzun sularinda kaybolan Hurriyet'in okuyuculari buraya akin etmeye basladi. Secimden sonra Karar'i da satin alirlar. Halkin %50si nefes alamayacak.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 16:57
İyi Parti'yi kurdurmamak için ellerinden geleni yaptılar. Kurulunca baskın seçimle İyi Parti'yi seçimlere almamaya çalıştılar. Kendi ağzıyla YSKyı geç karar verdiği için eleştirdi. CHP bu ayak oyununu bozdu. Son görüntüde HDP için söyledikleri ortada. Ama nafile barajı geçecek. Saadet ise büyük süpriz yapabilir. Seçim kendi söylemiyle çantada keklik değil. Erdoğan iktidarda kalmak için her ayak oyununu deniyor ama bu sefer ayağına dolandı. Zamanında kendisine oyun kurulurdu. Nereden nereye...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 16:49
hata yaptığını görmemek için asılçırpınansensinMahçupyan!ordu hapse atılana kadar erdoğan ayıya dayı dedi-bunun adı da pragmatizm oldu!hepsi bu kadar!öncelerisen iddia ettin, şirinpayzın ısrarla sordukca: antidemokratik bir yola doğru gidiyorz dedi ama sen ısrarla öyle birşey olursa halkın desteğini kaybeder! ama bunu söylediğnde destek neyse şimdi de o!!!! ve hala kalkmış kendinle yüzleşmemek için uydurduğun bu fantezileri yazabiliyorsun- sen bir tatil yap bence!
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 16:47
Erdoğan’ı tek adam rejimi kurmakla itham etmek onu tanımamaktır. Taksiciyle, kamyoncuyla, yaşlısıyla, genciyle, gariple, grebayla, mülteciyle, birebir dert dinleyen istişare kanallarını sonuna kadar açık tutan bir lider. Ve en önemlisi Erdoğan kendini aydın gören yazarların temennileriyle değil, mazlum mültecilerin dualarıyla dimdik duran bir liderdir, Allah’ın izniyle yine kazanacak
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 19:10
0
Allah askina dua mua diyorsun, muslumanlik adina ne yapildi, Basortusu vekamusal alanda bazi degisiklikler disinda? Islamin en temel sarti adalet, hukuk, milliyetciligin olmamasi, ister kabul edelim ister etmiyelim tayip erdogan sekuler bir lider, oda digerleri gibi kendi yonetimini Ayakta tutmaya calisiyor, Hakki hakim kilma cabasi yok, Eger islami göz ile bakacak isen bir hüda par Var birde saadet partisi, dogruya dogru, kendim stratejik olsun diye Dini duygular ile degil Realist oldugum icin hdp ye oy verdim Arti temel karamollaoğluna.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 23:18
0
Partilimisiniz yoksa Reisçimilisiniz? yoksa rivrivcimisiniz?
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 16:10
PES DOĞRUSU. Aşağıda son yorumlara baktımda. akp nin ve sn.erdoğanın yanlışlarının müsebbibi karar gazetesinin yazarlarıymış. sn. erdoğan hep bu yazarların dediği gibi yapmış ondan Türkiye bu hale gelmiş. Şimdi taktik bu demekki. yazarlar üzerinden akp ve erdoğanı aklamaya çalışıyorlar. Dış düşmanlar,haçlılar, faiz lobisi, iç düşmanlar, hainler, münafıklar derken kategoriye yazarlarda eklendi. SIRA KİMDE BEYLER. Bu arada ülkenin durumunun bozuk olduğunuda kabul etmişler demekki.
ramazan gün... 17 Haziran 2018 20:20
12
bunu mu anladın?. taktik filan.. oysa tam da bundan bahsediyorum: meseleyi kendi nefsini temize çıkarma yoluna sokmuşsun bile; erdoğanın hataları.. HİÇ KİMSE YAPTIĞININ SÖYLEDİĞİNİN SORUMLULUĞUNU TAŞIMIYOR.. vicdan.. ahlak.. 'su üstüne çıkmışsın' bile!.. Allah büyük; hiçbir şahsı hedef almadan, ALLAH MUNTAKİM!..
ramazan gün... 17 Haziran 2018 16:05
(5)sonra iş nereye varıyor biliyor musunuz? ‘dip dalgayı göremedik’ edebiyatına!. Hepiniz için kendi mevzuunda benzer durum söz konusu. Bak söylüyorum, her kesim için; KUMDA OYNUYORSUNUZ, NE DİP DALGASI, ‘DİBİNE KADAR DALGA’ GELİYOR!. Hakanın lafı geliyor aklıma; ‘bu çocuklar yakacaklar paris'inizi’!.. ve sizler 'bir biçimde' bir mecrada 'su üstünde' kalıp, başka ahkamlar keseceksiniz 'sağ kalanlara'!..
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 23:47
1
Butun yazdigin safsata 190 yorumun icinde boguldu gitti be ramazan :))
ramazan gün... 17 Haziran 2018 16:03
(3)Siz ise, ‘köy köşenizde’ kutuplaşmama ve yumuşaklık edebiyatına yatıyorsunuz. ‘analiz’leriniz bitmiyor. Oysa, arada sırada yattığım yerden göz attığım televizyon haberleri ile ben, 28 şubat öncesi bizim sarıya ‘darbe yapacaklar; bizde yaylaları söyleriz artık’ demiştim. 15 temmuz ve öncesi bizim emreye ‘geliyor’ demiştim. (bunu artislik olsun diye söylemiyorum; beni asla ‘göremeyecek’ ve tanımayacaksınız)
ramazan gün... 17 Haziran 2018 16:02
(3)Ak partiyi destekleyen, ‘temsilini’ orda bulmaya çalışan ‘ideolojik bakışı’ olmayan çocuklardan bahsediyorum. BUNLAR, TAM 16 SENEDİR HİÇBİR İNSANIN TAHAMMÜL EDEMEYECEĞİ GERİLİM YÜKÜNÜ SIRTLARINDA TAŞIYORLAR!. Siz ise, fetöcülere veya bilmem ne laik cemaate ‘öf’ demenin onlarda gerilim oluşturduğunu zannediyorsunuz; onlar olmayan şeyin lafazanlığını yapıyor; BU ÇOCUKLAR YAŞADIKLARI ‘ŞEYİ’ DİLLENDİREMİYOR!.
ramazan gün... 17 Haziran 2018 16:02
(2) Ben ‘radikal’ değilim!. ‘radikal olana’ yabancı değilim ve radikalliğin kokusunu alıyorum; bir takım kalıplara oturmayan her yaklaşımı ‘radikal’ olarak fişleyen size, ‘radikal olanı’ tarif etmeye çalışıyorum; ama ‘kokuyu’ tarif etmek neredeyse imkansız!. SOKAKTAKİ BU ÇOCUKLAR KENDİLERİNİ İKTİDAR OLARAK HİSSETMİYORLAR!. ‘ben de halkla konuşuyorum’; neyine konuşuyorsun?. Seni gören adam ‘sen gibi’ konuşmak istiyor senle; daha kötüsü bu çocukların ‘dillerini’ unutmuşsun!.
ramazan gün... 17 Haziran 2018 16:00
(1) 'anlamıyorsunuz'!. konu ben değilim; ben, evinden işine giden basit bir esnafım. birgün 'aşağıda' kıyamet kopsa, balkonda çayını yudumlayıp seyredebilecek olan adamım. sizi tanıyorum; her köşe yazarı 'ay of dı taygır'la başlar. zaman içinde ekranlarda 'takım elbisenin kalitesindeki yükselme'yi takip edebiliriz. 'bir köye' dahil olmuştur artık; ilk baştaki 'toplumsal kokuyu' dillendiren adam, kafa olarak'dişi'leşmiştir. akıllı olanı çözümü, blokları veya bu gibi yorumları gezerek aşma yoluna gider..
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 15:59
FETÖ cübbesi yalaya yalaya siyasi rantın kıyısına kürek çeken, teröristlerin taziye çadırına adam yollayarak,terörle mücadeleye sed çekmeye çalışan CHP şimdi de hdpkk şemsiyesi altında miting yaparak bölücülere ve bölücüğe destek çıkmada bayağı irtifa kaydetmiş gözüküyor ey makûl muhalif arkadaş aç gözünü,gör oyunu, boz büyük-bütün oyunu ve oyunları...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 18:47
1
Eee zamanında Haburda davul zurnayla ksrşılamalara ne oldu. Bunu söyleyecek en son kişi sizlersiniz.
Faki 17 Haziran 2018 15:51
KARAR OKURU, herseye cevap vermek zorunda degilsin. Isin gucun yok mu? Boylesi okuru ilk defa gordum. Herkese laf yetistiriyor. Yazmak zorunda degilsin. Emeklisin sanirim. Is guc yok, uretimde yok. Birak bu isleri. Siyaset sana gore degil. Etyen beyin kosesini mesgul etme lutfen
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 17:05
0
Oyle demeyin. Demokrasi cok seslidir. Sevmesek de cok seslilik guzeldir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 14:20
2
17:05, Evet demokrasi çok seslidir. Ama hep güçlü olanın sesi işitilir...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 15:37
Bu yolun dönüşü hiç olmadı... İşgal 1453'te başladı diyenlerle, Fatih'in nesli arasındaki mücadele yolu... Hep var olacak... Not: Şeyhe söyle, balıklar da suda yürür... Suda yürümek mühim değil, mühim olan istikamet...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 15:25
Erdoğan karşıtlığı ile kara propaganda yapmaya çalışan muhalefetin bir elini de batılı güçler tutuyor. Dünyanın en prestijli gazetelerinden biri olan Washington Post "Türkiye'de Erdoğan dönemini sonlandırmak için muhalefet sonunda birleşti" başlıklı bir yazı ile okurlarına Millet ittifakı güzellemesi yapan gazete, seçimler için oldukça umutlu.Meclisteki çoğunluğu elde etmek ile Cumhurbaşkanlığını alabilmeyi uman muhalif cephe için bir değişim öngören WP, Türkiye'nin iç meselelerine müdahil olmaya çalışıyor.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 18:50
0
Zamanında Ak Partiye yapılan Batı övgülerine çok seviniyordunuz ama.
Okur 18 Haziran 2018 00:30
0
Biz nasıl nerdeyse hergün “Batı” hakkında konuşuyoruz, batıdakiler de bizim hakkımızda konuşuyor – bizim onlar hakkında konuştuğumuz kadar çok olmasa da. Gazetede haberle, yorum yazmakla iç işlere nasıl müdahale ediliyormuş? Yoksa, ABD, Avrupa´da gazeteler iktidarların talimatıyla mı yazıyor zannediyorsunuz? Unutmayın, 2012’de Almanya´da Cumhurbaşkanı C. Wulff bir kez bir gazeteye şahsıyla ilgili bir haber nedeniyle müdahale etmeye teşebbüs ettiği için istifa etmek zorunda kaldı...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 15:09
Değişen Dünya arenasında TC devletinin yer alabilmesi için değişiklik kaçınılmaz olmuştur. İster beğenirsiniz ister begenmezsiniz çünkü dünya daima değişen daima ileriye dönük olarak yenilikçi yaklaşımlar içinde kendini bir adım ileri dönük ivme kazandırmanın yollarını ararken biz oturup bakmamaliyiz zaman kavramı her dönemde olduğu gibi günümüzde de önemini korumaktadır. Ainstain zaman kavramına yıllar önce önemli vurgu yapmıştır. Bundan önce de Hz Muhammed miraca yükseldiğinde yine zaman içinde zaman geniş lemesi yaşamış zamanın ne kada
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 14:50
Geriye gidişin sebebi siyasi değil yanlış ekonomik politikalardır. deniz bitti..
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 14:40
Otuz yıl uğraşıp su üzerinde yürüyebilen biri neden vazgeçsin , bu özelliği kazanmış birisine neden vazgeçmesi söylenir . Cumhurbaşkanı üzerinden verilen bu misal pek yakışmadı . Şeyh ile halkı , adam ile Cumhurbaşkanı kastediyorsaniz bu örnek tutarsız , tersi ise yine tutarsız . Selamlar
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 14:31
kendisinin de akp yi desteklediği zamanlarda ahmet altanda tayyibe yanlış yaptığını akıllı edalarla anlatmaya çalışıyordu.tayyipte ona beni senin fikirleri mi iktidara getirdi kapa çene i demişti vede haklı çıkmıştı
Yusuf 17 Haziran 2018 13:59
Erdoğan alışılmış sıradan bir lider değil, nerden anlıyoruz? 15 yıldır Erdoğan ve Ak parti özelinde yapılan tüm analizler, tanımlamalar ve saptamaları boşa çıkarmıştır. Akademi camiası ve entelektüel kesim önce takkeyi önüne koyup kendi hatalarıyla halkı anlama noktasındaki eksiklikleriyle yüzleşmelidir. Erdoğan bir markadır, siyasetin Ordinaryüsü haline gelmiştir bunu halkla kurduğu kesintisiz bağlantıyla sağlamıştır, anlayana..
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 14:21
4
Evet dogru. Ataturk’de Tayyıp Erdogan gıbı pragmatıktı. Butun asırı milliyetcileri, orta yol tutmak ısteyenlerı, komunıstlerı bır kenara koyup işimize bakalım arkadaş demiş. Vurmuş neşteri ucak yapmaya baslamışlar. Sonra gelenler bır kısmı Nazı olmus bır kısmı komunıst sımdı bunlar Mustafa Kemal’ın askerıyız dıyorlar. Tam tersı sen kurtulus savasında Mustafa Kemal’le Ankara’da degıldın arkadas bogazda Beyaz Ruslarla rakı alemınde ıdın.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:56
Bu süslü laflarınızla partiye bir dönem hakim odunuz.Avrupa birliğine gireceğiz diye her hürlü sapık yasaları kabullendirdiniz, kürt sorunu diye diye pkk ya vergi toplatıp, mahkeme kurdurup adı konmamış özerklik ilan ettirdiniz.Fetoyu baş tacı ettirip diyalok adı altında batının değerlerini meşrulaştırdınız sonra bu millete 15 temmuz gibi büyük bir acıyı yaşattınız vb...Şimdi bunlara Tayyip reis karşı çıkınca gözünüzde kötü oldu tabi.Şimdi de iktidarı düşürme adına vatanı bile düşürmeyi göze aldınız.Ülkenin, çocuklarımızın gelece
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:47
Peki, vazgeçebilir misin? Yükseklere çıkarsın yada mecbur bırakılirsin ... ama ineceğim dediğini kimse duyamaz çünkü inmek yoktur oralardan yıkılır gidersin... Referandumda hayır diyenler terörist ilan edildi mi bu ülkede ... OHAL ne ise yarıyor yada kime yarıyor. Ekonomi de son durum ne akaryakıt elektrik doğalgaz. Ne kadar artacak ... Dolar altın nerede. Faizler niye artıyor işsizlik niye artıyor. Enflasyon niye fırladı. Dünya bize niye düşman. Bu ülkeyi kim yönetiyor sorumlusu hep başkalarımı
Okur-yazar 17 Haziran 2018 13:36
Sayın Erdoğan’ın partisini % 60 oya çıkarabileceklen neden daha riskli bir yolu tercih ettiği sorusu cevaplanması gereken en önemli sorulardan birisidir. Bunun sebebi ülke menfaatlerini kendi siyasi ikbalinin önünde tutması olmasın? Böyle bir tercihle kendisi siyasi yarışı kaybetse bile ülkenin yeni sistemle daha iyi yönetilebileceğini ön görmesi Cumhurbaşkanının vatan sevgisinin, dürüstlüğünün ve içtenliğinin en büyük ispatıdır. Bunu anlamamakta direnmek bu erdemlere yabancı olmaktan başka bir bir anlam taşımaz...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:31
Bir Cumhurbaşkanı adayının ,bir iki yıllık serencamı;15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile evi arasında 1 kilometre bile mesafe olmayan Akşener’in o meşum gecede sessizliğe gömülüp ardından “15 Temmuz başarılı olamayınca” sahaya inmiş bir aktör olduğunu hiç unutmamak lazım.Demem o ki, Türkiye’de “faşist merkezler” varlığını dün olduğu gibi bugün de sürdürüyor. 27 Mayıs’ta da, 28 Şubat’ta da, 15 Temmuz’da da buradaydılar. Fırsatını buldukları anda vazifelerini yapacaklar. Bizse “Rabbim fırsat vermesin” diye üzerimize düşeni yapac
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:55
32
Guzel yazmıssınız. Kelıme haznenız de cok ıyı. Cok okudugunuz bellı oluyor. DEVAM.
Adalet Yakın 17 Haziran 2018 16:51
0
Bahçeli’nin 17-25 gösteren saatle poz verdiğini de unutmayalım tabi.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:12
Temel bir hatanız var; Sayın Erdoğan böyle bir sistemi partisine ve ülkeye kabul ettirebildiği için istiyor. Sayın Cumhurbaşkanı son derece pragmatist bir politikacıdır. İmkan görmediği hiçbir adımı ne kadar çok isterse istesin asla atmaz. Her zaman uygun koşulları bekler.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:36
2
Dünyada esi benzeri olmayan bir sistem gelecek. Şuan elinde her 8moan var. Son 2 yıldır ne istedi de yapamadı.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 14:02
43
Evet Tayyıp Edogan’ın en onemli ozelliği pragmatık olması bu yuzden ideolojisi yok. Yanı takıntısı yok. Hatalarını tekrarlamıyor ve duzeltıyor. Zaten butun dunyada pragmatık polıtıkacılar basarılı oluyor. Mesala yukarıdakı yazayı yazan yazarın takıntılı oldugu bellı oluyor. Cunku belırlı bır dusuncede ısrar edıyor. Zaten bu yuzden danısmanlıkta basarılı olamadı.Ucak yapalım dıyoruz adam kendı zıhnınde urettıgı felsefelerı sıralıyor. Ucak ucak kardesım bırak felsefeyı.
Kemalettin 17 Haziran 2018 13:06
Geçmişi hatırlayalım, Mahçupyan ve diğer liberal entellektüel kişilikler Erdoğan’ı açılım konusunda razı ettiler, Erdoğan risk aldı ve gövdesini bu zorlu sürecin altına koydu. Sonuç ne oldu? Hendekler, sokak savaşları, örgüte katılımda zirve, bölünmeye yönelik her türlü kirli senaryo devreye sokuldu. Demekki bu yazar çizer taifesine çok dikkate almamak gerekiyormuş, Erdoğan en sonunda olması gerekeni yaptı, büyük bir tecrübe sahibi liderlik ülkeyi yeni ufuklara taşıyacaktır. DEVAM
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 12:57
Bazıları daha önce paylaşılmış olan yorumları tekrar paylaşıyorlar. Hem de ardı ardına güzellemeler yaparak. Bu platformda sayısal yorum çokluğu bir sey ifade etmiyor. Burası sandık değil. Herkes görüşlerini ifade ediyor özgürce ve saygı çerçevesinde. KARAR camiası edeplice yorum serdeden herkese imkân tanıyor. Algı oluşturmaya çalışmanın bir getirisi yok. Sorgulayan ve tarışan çoğunlukta burada. Sayısal üstünlükle mesaj verip fikrimizi değiştireceğini düşünüyorsan yanılıyorsun.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 14:36
1
sn 1257.bu köşedeki sayısal üstünlük sizde.bunundami farkına varamadınız
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 19:01
0
Sayısal üstünlük sizde diyerek kastettiğiniz millet ittifiakı ise sanırım evet. Çoğunlukla Saadetli arkadaşlar var. Ama muradım Cumhur ya da Millet Ittifakı karsilastirmasi değildir. Birisi çok ya da az diye ne haklı olur ne haksız. Azsındır ama öyle bir şey söylersin ki çoklarının aklını başına getirir. Saygılarımla.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 12:47
Türkiye ve Erdoğan muarrızı muhalefetin geldiği son nokta.."1 yıl 8 ay önce bir gece vakti Türkiye’nin Kürt bölgesinin BAŞKENTİ olan ve ailemin yaşadığı Diyarbakır’da tutuklanıp burayagetirildim.Ailemlevearkadaşlarımla aramda yaklaşık 1700 km’lik bir mesafe var..." Cezaevinde olmasını sürekli vurgulayarak Avrupalılara mağduriyet görüntüsü vermeye çalışan Demirtaş, "Cezaevinde kısıtlı koşullarda olsam da, Avrupa siyasetini yakından takip etmeye devam ediyorum. Ne yazık yarı-açık cezaevinde özgürlüğü için mücadele eden Türkiye vatandaşla
Kemalettin 17 Haziran 2018 12:39
16 yılda Erdoğan’ın liderliği ve siyasi dehasıyla ekonomi, sağlık, altyapı, demokrasi, insan hakları ve özgürlükler konusunda yaptıklarını unutturmaya yönelik bir yazı. Aslında yazarın söylemek istediği “Erdoğan neden benim istediğim gibi davranmıyor”
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:27
2
Ekonomi ve eğitimde ne yaptıklarını kimse anlamış değil ( eğitim seviyesi yükseldikçe oy oranı azalan akp seçmeni hariç ) ancak bu iki alanda şuanda nerde olduğumuz belli insanlar dindar ve eğitimli değil. İşsiz ve karamsar ve pişman...
Ehl-i İrfan 17 Haziran 2018 12:28
S.Mahçupyan,lafı evirip çevirmeye ve dolandırmaya hiç gerek yok. CHP’nin, İyi Parti’nin ve Saadet’in “demokrasi de demokrasi” diye destek verdikleri S Demirtaş, PKK ve terör destekçisi bir adamdır. Hakkında yürütülen soruşturmalardan biri de HDP Genel Başkanı olduğu dönemde bütün talimatları PKK’dan aldığına yöneliktir.Zaten hep bu katillerin arkasında durmuştur. Kandil’e gitmiş, terörist kıyafeti giymiş, ülke düşmanları ile fotoğraf bile çektirmiştir.Kendisi söyledi. Demirtaş’ın hayallerinden biri de proje terör örgütü PKK’nın b
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:30
3
Demirtaş bir mülakatta referandumda kürtlerin evet oyu kullansın diye abdullah öcalan ıslak imzalı belge ile oy isteyen akp li yetkilileri zikretmişti. Bunu nereye koyacağız
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 14:29
0
Çamur at izi kalsın. Çözüm sürecinde Demirtaşı öne sürüp arkasında gizlenen hükümetimiz değil de kimdi.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 16:05
3
13:30, Bu devenin neresi doğru, Öcalan evet deyin diye kağıt mı imzalamış. Eğer öyleyse Demirtaş Öcalana karşı mı gelmiş... Bu yalan avcı yalanını geçti.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 12:16
Yeni TÜRKİYE ,Sınavlarda katsayı adaletsizliğine son vermek demektir. Davos’ta katillerin yüzüne karşı “One Minut” demektir. 2023, 2053, 2071 hedefleri ve bu hedeflere koşar adım gitmek demektir. IMF’den borç alan bir ülkeyi IMF’ye borç verebilecek duruma getirmek demektir. Mağdur ve mazlumların sesi, umudu demektir. FETÖ’nün ipliğini pazara çıkarmak, DEAŞ, PKK ve YPG gibi terör örgütleriyle etkin mücadele, Kandil’e Türk Bayrağı dikmek demektir.24 Haziran seçimleri ile bu Milleti bu hedeflerden alıkoymak isteyen dahili ve harici bedhahlar yin
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 12:14
İktidar olduğunun ilk gününden itibaren sistem içi ya da sistem dışı bir yığın tuzakla mücadele eden ve neredeyse kimyası bozulucak bir duruma gelmiş olan bir siyasi hareketin hala ve dimdik ayakta olmasının tek sebebinin Erdoğan olduğunu görememek böyle bir şey olsa gerek herhalde!
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:13
2
24 hazıranda Erdoğan'ın didik durup durmadığını göreceğiz hepberaber
ramazan gün... 17 Haziran 2018 12:04
(4)misali tersinden koyuyorsun(kaç defa söyledim bu işte pek mahirsin. bi de 'bi sigara vermekte') erdoğan, su üstünde yürümenin 'kıymetsiz' olduğunu biliyor;burada su istünde yürümek 'seçim kazanmaktır'. o 'istikamet'arıyor; bu kelimeningüncele düşen gölgesi 'istikrar'! seninde dediğin gibi 'kazanmayı bile riske atarak' VAZGEÇİYOR! bunu kaç kere yaptı; fetö, çözüm süreci vs. yalnız kalmış olmasını 'tek adamlık' olarak görüyorsun;ordan bana bakıyor;biz politikacıya değil insana açız; ne kadar başarırım bilmem ama ONU YALNIZ BIRAKMAYACAĞIM!
metin p2 17 Haziran 2018 12:02
TÜRKİYEmiz artık hayır diyebilen,imfyi kovabilen,işkence ve aşağılanmanın olmadığı bir adli sistem,sağlık alanındaki iyileştirmeler büyük bir başarıdır.Bunun yanında eksileri de vardır.En başta yapılacak bazı icraatların hemen seçim öncesine denk getirilmesi,bütün aşağılanmaya rağmen hala ab üyeliği peşinde koşturulması,aile ilgili bazı kanunların iyileştirilmemesi mesela zina suç olmaktan çıkarıldı ve ömür boyu nafaka ve en son da 6814 sayılı aileyle ilgili çıkarılan kanun.Dış politikada bütün çaba ve iyi niyetliliğe rağmen başar
metin p1 17 Haziran 2018 11:54
ak parti karşıtları da ak partililer de gerçeğin sadece bir tarafına vurgu yapıyorlar.hakikat şu ki ben ak partili olmasam da ak partinin cumhuriyet tarihi boyunca yapılmayan hizmetleri şu kadar zamana sığdırması büyük bir başarıdır.mhpye fetöye ergenekon terör örgütüne rağmen andımızın kaldırılması tek başına büyük bir başarı idi bana göre.kürt çocuklarını her gün türküm riye yalan söyleterek bağırmayı iptal etmesi bile bu sorunun çözümünün yarısı idi.artık kalan yarısı terörle mücadele,ekonomik iyileştirmeler vsdir.Türkiyeye bir
HACI MURAT 17 Haziran 2018 11:52
Erdoğan,Etyen Bey ve Etyen Bey gibi düşünenlerin tavsiyesine uyup çözüm sürecini başlattı.Hepimiz bunu destekledik.Bir karış yol alabildik mi? Alamadık.Çözüm sürecini hendek sürecine,asfaltın altına belediyeler marifetiyle bomba yerleştirme sürecine çevirmiş adamlar.Erdoğan bu yoldan dönmeyip de yapacaktı?Şu görüşümde ısrarlıyım:Erdoğan hiç bir zaman tek başına karar almıyor.Bütün kararlarını istişare ile ve ortak akılla alıyor.Ülkeyi bir ekiple yönetiyor.Tek adam söylemleri boş laftan ibaret.
Okur 18 Haziran 2018 00:50
0
Mesele Erdoğan´ın şahsı, kişiliği değil. Kurulmakta olan siyasi sistemin cumhurbaşkanının icraatlerinin denetimine yeterince imkan vermemesi, ki bu kim seçilirse böyle. Anayasa, ülkenin düzenini nesiller boyu belirlemek için yapılıyor; dolayısıyla gelecekteki cumhurbaşkanları için de geçerli. Kimi seçerseniz seçin de, hiç değilse ne için oy verdiğinizi bilin.
Okur 18 Haziran 2018 00:55
0
Mesele Erdoğan´ın şahsı, kişiliği değil. Kurulmakta olan siyasi sistemin cumhurbaşkanının icraatlerinin denetimine yeterince imkan vermemesi, ki bu kim seçilirse böyle. Anayasa, ülkenin düzenini nesiller boyu belirlemek için yapılıyor; dolayısıyla gelecekteki cumhurbaşkanları için de geçerli. Kimi seçerseniz seçin de, hiç değilse ne için oy verdiğinizi bilin.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:35
0
Sisteme hayır diyoruz. Bu ülkede kaç çeşit insan varsa mecliste temsil edilmeli. 1 kişinin 2 dudağı arasına bırakılırsa kaos yaşanır.
ramazan gün... 17 Haziran 2018 11:39
(3) yine şpönglerde bismark-vilhelm üzerinden 'ruhun kurumsallaşması' fikri vardır. lider, ruhu kurumsal hale getirecek yaklaşımı sergilemezse, 'kendinden menkul' kalır, der. başkanlığa geçişi (bak doğru yanlış o başka) ben erdoğanın böyle bir çabası olarak görürken, sen, nefsaniyet, enaniyet işleri olarak zikrediyorsun. üstelik aynı yazıda, 'ak partinin seçim kazanmasını zora sokan' diyerek açık veriyorsun; enaniyet, ne pahasına olursa olsun seçim kazanmaya çalışmaktır. 'erdoğan gitsin de ne olursa olsun' cephesi gibi!..
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 11:39
Akparti bu seçimi kazansa da bir sonraki seçimi kaybedecek çünkü deniz tükendi ve metal yorgunluğu had safhada.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 03:19
0
Yani muhalefetin daha iyi olmasından dolayı değil, AKP'nin yorgunluğu seçim kaybettirecek...
ramazan gün... 17 Haziran 2018 11:33
(2) şpönglerde liderle ilgili bir şeyler vardı; geçmiş zaman.. tarih 'liderden' kendini ortaya koyacağı zor bir karar vermesini ister; bu kararı verebilenler 'lider' olur, gibi bir şeydi. erdoğan, bunu başardı; retorikte, 'ölümüne' dediği zamanlar bu zamanlardı. kaypak mizaçların anlayamadığı, 'pazarlık, makuller arasında olur' gerçeğidir; ben sana öyle bir 'pazarlık konusu' sunarım ki, bana sergileyeceğin tavrın hiç de 'demokratik' olmadığını herkese gösterebilirim!. şahsiyet sergileyebilen her lider, düşünmediği fikirlerinde 'sembolü' haline gelebi
Uçkun 17 Haziran 2018 11:18
Sanki ülkede demokrası vardı Erdoğan götürdü. Yobaz, gerici, koyun, irticacı, molllar İran’a, sıkma başları duydukça insanın aklına o zamanki demokrasi geliyor. O günlerden bu günlere geldik daha iyisi olabilir miydi, olabilirdi tabii......
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 10:47
Madem rüzgar Erdoğan için tersten esiyor. Neden hayıflanıyorsunuz? İstemediğiniz bir lider ve partiden kurtuulyorsunuz işte. Tecrübeli bir siyasetçi olduğunu kabul ediyorsunuzda, yaptıklarını anlayabilmek yerine , bel altı dahil her yöntemi kullanıyorsunuz. Bence asıl sizin kafanız çok karışmış. Karşı ittifak sizi tatmin etmiyor ve herne olursa olsun Erdoğandan bir çıkış bekliyorsunuz. Çünkü onu tanıyorsunuz. Demokrat biri olduğunu biliyordunuz. Sadece milliyetçilik biraz kanınıza dokunuyor gibi. Madem öyle bana milliyetçi olmayan bir batı ülkesi söy
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 10:41
Tek adamlık sorunu olmayan tek parti göstersin! Seçmen olarak soruyorum daha iyiai hangisi, eleştiri yapmak en kolayı, derenin ortasında ata kabahat bulmak ancak onu daha iyisiyle değiştirebiliyorsanız kabul edilebilir. Yoksa o atla en zararsız bir şekilde sakin kıyıya ulaşmak hedefiniz olmalıdır. Bu kadar saldırı altında daha yoğun demokrasi ile ülkeyi ancak 1. Dünya savaşında olduğu gibi ittihat ve terakkicilere teslim eder ondan sonra da üç parçaya bölünüşünü hep birlikte seyretmek zorunda kalırız. Koalisyon ile hele ki bu şartlarda ülkeyi kaos ve k
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 10:31
oh ne güzel analiz .kuruluş ilkeleri yönünde devam etseydi fetöcüler hiç ortaya çıkmazdı. hdp hendekleri kazmazdı.amerika ve avrupa hiç sesini çıkarmazdı.bombalar patlamazdı.hadi o zaman yarınki yazınızda kuruluş ilkelerini bir daha yazın ve hatırlatın bize de ne değişmiş anlayalım.sen bu ülkede gökten demokrasi indirsen buna asla razı olmayacak bir vesayet kurumunun olmadığını ve vazgeçmeyeceğini bilmeyen adam mısın elbette bilirsin ama.. işte ama..
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 10:21
Sayın Etyen'in şeyh kıssasından medet umması çok ilginç değil mi? Erdoğan liberalleride değiştirebiliyormuş.40 yıldır oynanan kanlı tiyatro ilk kez deşifre oldu. PKK varlığını tamamen ABD, paralel devlet yapılanması ve CHP işbirliğine borçludur. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz’dan sonra bu tezgahı bozdu, paramparça etti. Şimdi PKK dağda, HDP şehirde can çekişiyor. ABD, bu durumu yine eskiye döndürmek için muhalefeti devreye soktu. CHP ve diğer muhalefet partilerinin “Dörtlü ittifak” adı altında altına imza attıkları protokolün tek maddesi v
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 12:27
3
küçükken bizi Öcü geliyor diye korkuturlardı. Ama Biz büyüdük, artık korkmuyoruz TAMAM MI
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 10:19
Bu eleştiri ( tek adamlık) Türkiye de siyasi parti liderleri içinde sadece Tayyip Erdoğan a yapılırsa büyük haksızlık yapılmış olur. Ayrıca emperyalist saldırıların artık ayan beyan yapıldığı ve bu saldırılara bölünme derecesinde muhatap olan hiç bir ülke yoğun demokrasi ile yürümeye devam edemez. Tayyip Erdoğan bu gün içinde bulunduğumuz şartlarda ve mevcut siyasi parti liderleri arasında kabul etsek te etmesekte mevcut durumu en iyi yönetebilecek tek kişidir. Bir seçmen olarak soruyorum daha iyisi varda bizmi seçmiyoruz?
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:28
3
Merak etme daha iyisi var ve biz seçeceğiz
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 10:09
AK Parti’nin devlet iktidarını tekeline almış bürokratik vesayeti ya da Kemalist otoriterliği tasfiye etmesindeki başarısı liberaldilikullanmışolmasından mı yoksa milletin demokrasi istenci, yani kendi iradesini siyasete taşımak için göstermiş olduğu üstün motivasyon ve mücadele gücünden mi kaynaklanmaktadır? Ve yine, devleti mücadele edilecek bir olgu olarak canavarlaştırıp kolektif özgürlüğün, yani milli bağımsızlığın altını oyarak bireysel özgürlüğü sağlamak ne denli mümkündür? Dünyanın en özgürbireylerinindünyanın en güçlü devl
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 09:21
Ekonomik, politik iç ve dış şartlar Ak partiye inanilmaz bir imkan sunmuştu. Olmadı, çok hatalar yapıldı ve filmin sonuna gelindi. Bu seçim kıl payı kazanilsa bile bitti...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 09:00
"Olay bir uçağın bizzat pilotu tarafından kaçırılmasına benzedi". Etyen bey, cemaat için de aynı şeyi söyleyebilir miyiz ?
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 12:09
0
09.00 Çok güzel bir soru sormuşsunuz. Biz cemaati ne bildik, neleri çıktı. Siyasetle hemhal olundu. Devlet ele geçirilmeye çalışıldı. Ibadet olarak bakan insanların temiz duyguları kullanıldı. Üzüldüğüm bu insanların zarar görmesi. Elebaşları ne pahasına olsun buraya getirilmelidir. Darbeye ve kumpaslara karışanlarla, suçsuz insanlar ayırt edilmeli.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 08:59
sağa baktım.. sola baktım.. arkaya, öne baktım.. 'adam' aradım.. TEK ADAM recep tayyip erdoğan!..
Halit Bülbül -yazar 17 Haziran 2018 10:58
5
Biraz da Türkiye nin geldiği duruma bakıp görebilseydin keşke. Her şey i satılmış, kişi başı 9500 dolar dış borç varken, sarayda bir ayda 830 MİLYON masrafları da görebilirsiniz keşke, Mısır da bile büyük elçi olmaması nın sebebi ni, Libya nın Suriye nin kimler tarafından harap edildiği ni de görebilseniz keşke.Ama feraset basiret kapanınca göz sadece duvar görüyor, yazık ki çok yazık,
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 11:21
2
en tehlikeli durum. Bakıpta görememek.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 12:41
4
sağa baktım.. sola baktım.. arkaya, öne baktım.. 'fikir' aradım.. TEK FİKİR KIRINTISI YOK!..
ramazan gün... 17 Haziran 2018 13:41
3
tanıyorsun yani beni:)
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 19:48
0
sağa baktım 60 kırmızı sola baktım 4 yeşil .-))
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 08:43
Ak Partını bu secımde 24 mılyon oyu oldugu ve her secımde bunun arttıgını sızde bızım gıbı bılıyorsunuz. Gercekler acıdır.
Oyum Saadet partisine 17 Haziran 2018 10:02
3
15 yıl Ak partiye oy verdik ama oyumuzun tapusunu vermedik. Bu seçim Oyumuz Saadet partisine.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 11:52
0
Oy sayısı ne zamandır haklı olmanın ispatı oldu. 24 milyon bir yanlışta sebat edebilir. Diğer yandan bu 24 milyon da doğruyu yapanlar olabilir. Sadece çok olmak haklı ya da haksız olmak anlamına gelmez.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 12:25
4
Erbakan hayatta ıken AK Partıye oy vermıssınız ama sımdı Saadet Partısıne donuyorsunuz ılgınc bır donus.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 12:55
12
Haklıyız demedım kı varız ve var olmaya devam edecez dedım. Ne kadar ofkelensende Tayyıp Erdogan’ın yaptıgı kopru orada 300 yıl duracak dedım.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 08:31
Maşallah Fetöcü Troller burda kesintisiz mesai yapıyor... Ne yapsanız boş AK PARTİ % 55 le iktidar. Hadi başka kapiya... Artık kimin bayrağını öpeceginize şimdiden karar verin
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 08:52
3
Fetoculer hapısten cıkamaz. Katıllerın yerı hapıshanedır.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 10:29
2
Yanlış siteye girmişsin. Bu tür yorumlar akitte yapılıyor. Burada söyleyecek sözü olan edepli kimseler yazıyor. Şimdi buradan çık gazeteler.com'dan akite gir. Orada istediğin kadar küfür serbest. Sadece muhalefete tabi.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 11:28
10
Sayın 08:31,FETÖ’nün bulunduğu ülkelerde “Örgüt, mevcut yapısı ile kendisini dünyanın hiçbir yerinde sürdürme şansı olmadığını anladı. Şiddete, darbeye bulaşmış, ülkesine ihanet etmiş bir yapının başka ülkelerde de böyle olaylara girişmeyeceğinin garantisi yok. FETÖ gerçeği uluslararası toplum tarafından anlaşılmış"durumda ama sizinde ifade ettiğiniz gibi ülkemizdeki fetöcü troller kendilerince güya"çaktırmadan" 15 Temmuzün intikamını 24 Haziran seçimlerinde almak için muhtelif kılıklara bürünerek icrai faaliyetde bulunuyorlar.Tab
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:34
0
Sanmiyordum çünkü durum onu göstermiyor
evin 17 Haziran 2018 08:21
dünyada siyasal islamcıların refah, demokrasi ve özgürlük getirdiği bir tane ülke var mı? hayır yok. siz ve sizin gibiler halka olmayacak masalları sattınız. bu işin böyle olacağı yıllar öncesinden belliydi.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 15:30
5
Kim siyasal İslamcı? Ak Parti mi? Ya Siyasal İslam'ın ne olduğunu bilmiyorsun ya Ak Partinin.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 07:38
İlk yıllarda kayıtsız ve şartsız ABD ve AB çizgisinde devam etti Batılılar bundan hoşnut kaldilar Lakin belli bir süre sonra milli ve yerli bir çizgiye az da olsa ayak attığında bu kez önüne engeller koydular.Onlar koydukca o daha da yerlilige sığındı.Neticede Ülkeyi ABD ve Batı karşısında mustemleke değil bağımsız bir ülke konumuna getirdi.Onumuzdeki dönen %60 ve üzerinde bir destekle bu yürüyüşünü sürdürecek.Allah bu milleti yuceltsin.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 08:51
13
Dogru. Sadece bu secımde degıl onumuzdekı tum secımlerde de her gelışmış ulkede oldugu gıbı yerlılık artarak guclenecek. Yabancı hayranlarının sayısı azalacak. Bu oran yaklasık yuzde 15 cıvarı olsa gerek.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 11:28
2
Saman ithal edince yerliliğimiz arttı mı acaba!?
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 12:33
2
Bati karsisinda bagimsiz bir ulke konumuna mi getirdi..abi senin yasin 5 mi ? Daha gecen ay ingiltereye borc istemeye giden hangi ulkenin baskaniydi ? Once borc verecek olan akabinde ekonomi konusunda yaptigi bilim disi onermeleri yuzunden dolari istikrarla firlatan baskana olan guvensizlikten bundan vazgecen ingiltere degil miydi..bunun uzerine etegi tutusup mehmet simsek i, ikna etmesi icin ingiltereye yollayan erdogan ingilterenin sarta bagli olarak bize oy vermesini saglamadi mi..ustelik de adamlarin sarti yazili metinle sabit "erdogan ekonomi hakkinda agzini acmayacak" degil miydi..sizin
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 16:08
4
11:28, Yerli samanı, yerlilik zanneden kafadan bir cacık olmaz.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 06:55
MHP ıle cıddı sorunuz var galıba oryantalıst amca. Ak Partıden gelen kayıp MHP ıle kapatılmıyor meclıste gereklı reformları yapacak mılletvekılı sayısına ulasılmaya calısılıyor. Vasayetı tamemen tarıhe gomlek ıcın. Bu yuden CHP ve Feto kuduruyor.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 11:23
1
Hangi vasayeti gomluyorsun sen? Yağmurdan kaçarken başımıza taş yağmaya başladı. Neredeyse yağmur duasına çıkacağız.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:51
2
Bogazda yalısında keyıf catan, oglunu yurt dısına cıkarıp askerden kacıran, Turkıye’de en zengın sırketlere sahıp olan ama hıcbır basortuluyu, Kurtu ve Arabı ıse almayanların hegomanyasına vesayet dıyoruz.
Concerned citizen 17 Haziran 2018 06:21
Etyen bey onermeniz dogru tesbitiniz yanlış. Dogrusu sudur ; Islami kulturle ( dogru kulturle) dipden gelen dalganın toplumu ve devleti donusturup kamu acısından verimlilik elde etmesi nin onlenmesi toplumun degil devletin guclu kalması icin bunlar yapılıyor. Cunku ancak sosyal yasayabilen insanlar sosyolojik verimlilik elde ettiginde onun tamamlayıcı parcasi olan devlet kumenin zayıf tarafı kalır insiyatifi devlet degil toplum alır yonetici hesap veren memura doner. Zenginler cogalmaz refah yayılır Bu istenmiyor belli. AKP ile alcak surunmeye devam. Konuyu dile getirdiginiz ic
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 04:19
Etyen Bey, Türkiye suyun üstünde bir durabilsin, ondan sonra vazgeçmek en kolayı...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 03:04
son 15 yılın kitabını yazmalısınız. Hem yakından şahit oldunuz hem de olaylara objektif bakıyorsunuz.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 02:09
Öyleymis gibi görünse de gercekte ak parti artık demokratik siyaset yapan bir siyasi parti değil. Kendi mensuplarını, halkın kalan kısmının yoksullasmasi pahasına, Devletin imkanlarıyla zenginlestiren bir yapı ...
Tabi Tabi 17 Haziran 2018 05:36
23
O kadar da değil. O kadar da değil. Biraz makuliyet lütfen. 16 yıldır yüzde 50 oy alan bir zihniyet halkın kendisine oy veren ve vermeyen kısmını yoksullaştırma hedef veya pahasını hedeflemez. Düşmanını veya yanlışı doğru tarif edemeyen onu düşman değil rakip olarak görüyor demektir.
Quasimodo 17 Haziran 2018 01:38
Ortak aklın ve istişare kültürünün olduğu siyasi kümelenmeye parti denir.Herhangi bir konu hakkında Lider fikir beyan etmedikçe,ağzını dahi açamayacak olanların,papağan gibi liderin söylediklerini tekrarlamak dışında düşünme yetisini kaybetmiş insancıkların bulunduğu,istişare kültüründen istihare kültürüne geçiş yapan bu derneğin,hala parti olarak adlandırılmasına şaşırıyorum.
Yaw he he 17 Haziran 2018 05:41
3
'İnsancık' ne aşağılık bir tabir. Ya da ne kibirli biri mi demeliydim?
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 01:28
HAYIR VAZGEÇEMEZ. AMA MİLLETİN ÇOĞUNLUĞU ONDAN VAZGEÇTİ. GEREĞİ HAFTAYA SANDIKLARDA. HİÇ KİMSE MİLLETE RAĞMEN MİLLETİN İSTEMEDİĞİ ŞEYLERİ YAPAMAZ. BU ARADA TROLLER ZIPLAMASIN. CILIZ KALIRLAR
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 01:28
Davanın içeriği belli üstad. Dava dünyanın her yerinde olduğu gibi para davası.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 15:32
0
Gözün dünyayı para görüyor... Bu kadar paragöz olma...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 01:25
Erdoğan %50+1 kişiyi bulmak için elinden geleni yapıyor. Görünen o ki yanlış yapılan onca şeye rağmen halâ şansı var. Henüz ekonomik kriz ülkeyi vurmadı. 2018 bitmeden etkisini gösterecek. Tek kişi iktidarının en çok ihtiyaç duyduğu manipülatif hatta spekülatif medya ellerinde. Ne yaparsa yapsın doğru yaptığına iman etmiş önemli sayıda bir kitlesi var. Sizin dediğiniz gibi gözükmüyor, kazanacak gibi ama kendisine bu seçimde oy vermeyecek yaklaşık %50den bir daha oy alması mümkün değil.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 11:52
1
ben sizin kadar ümitsiz değilim. Milletin çoğunluğu yanlışları ve aldatıldığını görmüştür. Sandıkta gereğini yapacak ve kendini aldatanlara unutulmaz bir ders verecektir. Hiç kimse vazgeçilmez değildir.
Liyakat! Liyakat ! Liyakat! Akıl ! Akıl! Akıl! "Her şey yaparım " diyen kişi hiç bir şey yapamayandır! "Her şeyi bilirim!" Diyen kişi de hiç bir şey bilmeyendir. Ben şahsen birşey biliyorsam o da hiç bir şey bilmediğimdir. Hiç bir şey bilmiyen biri olarak oyum Saadet partisine.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 04:25
27
Bilsen zaten Saadete oy vermezdin.
Yaw he he 17 Haziran 2018 05:44
19
Senin Temel de 'herseyi hallederiz yeterki bize oy verin' diyor. Biliyorsun değil mi?
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 06:31
5
ben de saadete verdim bile..AKP ye oy vermedigim ilk secim..
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 01:06
Kıssayı anlamadım, anlayan bir el atsın:)) Neyden vazgeçmek?
Yüksel dinçer 17 Haziran 2018 07:39
0
Otuz yıl su üstünde yürümek için uğraştın bu saplantıdan vazgeçebilme iraden varmı? demek istiyor
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 12:24
0
@Yüksel dinçer: sağolunuz efenim.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:26
0
01;06, Su üstünde yürüme becerin var ken, bından vazgeçmekten bahsediyor...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 00:51
Telâşlanmadan bir durum yok.Şayet tespitiniz doğru ise seçimi kaybeder.Kazanacak olanlar ise eski sistemi geri getireceklerini vadediyorlar.Yani birşey kaybetmiş olmayız.Peki ya kazanırsa kazanırsa sizin tespitinizin yanlış olduğu ortaya çıkar buda çok büyük bir kayıp olmaz.
Fazıl 17 Haziran 2018 08:02
1
nefsinin hoşuna giden şeylerden,seni diğerlerinden üstün hissettiren eylemlerinden!
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 00:42
Büyük adamsın ama bu yazıları konu bazlı bir araya getirerek kitaplaştırmalısın.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 00:32
Son aylarda etyen beyin yazılarında çizilen tablonun en net fotoğrafıdır bu harika yazı. Ve bu yolun çıkışı da yok maalesef. Bir ak parti seçmeni olarak üzgünüm...
Halit Bülbül -yazar 17 Haziran 2018 00:24
AKP ve Erdoğan, kendileri ne olan güven i layıkıyla değerlendiremedi, konjonktürel ekonomik rahatlamayı kendi başarıları gibi algılayıp ekonomiye katkı sağlayacak yatırımlar yerine, lüks harcama ve israfa harcadı.Dünyadan akan bol ucuz döviz, vatanına geri dönmeye başlayınca panikleyip DIŞ GÜÇLER BİZİ...demeye başladılar.Koskoca 15 yıl boşa gitti.453 milyar dolar borç, her şey de satılmış.El elde, baş başta şimdi birinin üzerine yıkıp gitme derdi var, ama Türkiye nin işi gerçekten çok zor. Kimseyi dinlemeyip burnunun doğrusu nasıl gitmenin fatu
KARAR OKURU 16 Haziran 2018 23:56
Türkiye'nin geleceğini düşünenlerin cevaplaması gereken esas soru şu "Dahil ve harici bedbahtlar için bu seçim son şans. İçeriden, dışarıdan, gözü iktidar hırsıyla kararmışları da kullanarak, sonuç almanın peşindeler. Denilebilir ki, iktidar- muhalefet arasında el değiştirme, demokrasinin olağan bir durumu değil midir? Tabii ki öyledir. Ancak esas olan iktidar ve muhalefet ülkenin en önemli sorununun nerede olduğunu ortakolarak tanımlayabilmesidir. Kim FETÖ’nün, PKK’nın şer heveslerinin tamamen kuruduğunu, arkalarındaki güçlerin tamamen destekten
Denge 17 Haziran 2018 00:43
2
Otoriter yönetimlerin formülü: (1) Büyük tehdit altındayız (2) Tek kurtarıcı benim (3) Bana destek vermek dışında seçeceğiniz yok. Tabii bütün bunların hepsini bir güzel yemeniz lazım.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 01:04
3
16 yıldır iktidar olanların tekrar iktidar olmak istemesi hırs değil ama muhalefetin istemesi hırs, öyle mi?
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 01:25
2
Soyleyecek mantıklı haklı birşeyleri kalmayınca proje vizyon kalmayınca inandırıcılıklarını yitirince geriye yok fetö yok pkk yok dış güçler yaygarası kalıyor
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 01:43
1
bedbaht değil azizim bedhah olacak
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 08:35
1
senin ekonomin yabancılar sayesinde baharı yaşadı hem de avrupalı yatırımcılar sayesinde..boş bomboş bir yorum..
KARAR OKURU 16 Haziran 2018 23:48
Konu sadece Ak Parti için geçerli değil, devlet de tek adam tarafından yönetiliyor, aynen bir çeşit parti devleti, haliyle sadece Ak partililer için değil herkes için aynı sorun geçerli.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:29
4
Türkiye milli bir irade ile yönetilirse tek adam oluyor, Batının güdümünde yönetilirse çok adam...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 14:13
0
Milli İrade, Davutoğlu'nu %49.5 oyla seçti. Ama işi bittikten sonra, af buyurun halk tabiriyle bir tekme ile uzaklaştırıldı. Nasıl olsa seçim bitmişti. Ayrıca itibarsızlaştırmak için 24 saat saldırırdık. %49.5 'oyu biz aldık derdik. Halk da Davutoğlu'nu unutur giderdi, değil mi? Seçim nasıl olsa 5 yıl sonra idi. Bu mu sizin milli iradeniz? Yazık ki, ne yazık.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN